| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółki będą miały mniej obowiązków

Spółki będą miały mniej obowiązków

Nie trzeba będzie ujawniać szczegółowych informacji o transakcjach między jednostkami kontrolowanymi przez państwo.


Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zaproponowała zmiany do MSR nr 24 Informacje ujawniane na temat podmiotów powiązanych. Wynikają one z projektu ujednolicania chińskich standardów rachunkowości z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.


Jak twierdzi Krzysztof Gmur z PricewaterhouseCoopers, celem proponowanych zmian jest zwolnienie ze szczegółowego ujawniania informacji o transakcjach między jednostkami kontrolowanymi przez państwo. W przypadku tych spółek wyodrębnianie i agregowanie transakcji zawieranych z innymi firmami znajdującymi się pod kontrolą państwa może być bardzo trudne i uciążliwe.


Podróże służbowe


- Przykładowo, spółka kolejowa kontrolowana przez państwo może mieć problemy z ewidencją, którzy pasażerowie podróżowali służbowo w ramach pracy wykonywanej na rzecz innych spółek kontrolowanych przez państwo - uważa nasz rozmówca.


Wyjaśnia też, że gdy opłaty za bilety uiszczane przez spółki kontrolowane przez państwo są takie same jak ceny płacone przez pozostałych pasażerów, informacja taka nie ma dużego znaczenia.


Ważne dla inwestorów


Ekspert podkreśla, że wiedza o transakcjach z jednostkami powiązanymi jest jednak ważna dla inwestorów. Nadal więc standard będzie wymagał przedstawiania na obecnych zasadach jasnych informacji, szczególnie gdy zawierane były transakcje na innych warunkach niż rynkowe.


- Zaproponowane przez Radę zmiany mają wpływ głównie na spółki kontrolowane przez państwo. Pewne modyfikacje dotyczą też samych definicji - twierdzi Krzysztof Gmur.


Dodaje, że przykładowo jednostki stowarzyszone oraz podmioty zależne od tej samej jednostki będą traktowane jak jednostki powiązane. Zmiana ta dla niektórych spółek może mieć niewielkie znaczenie, ale dla innych może oznaczać potencjalnie uciążliwe wymogi informacyjne.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK