| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na delegację mogą stanowić koszt

Wydatki na delegację mogą stanowić koszt

Wydatki związane z delegacją pracownika są kosztami uzyskania przychodów i mogą być rozliczane przez pracodawcę.


Urząd Skarbowy Łódź-Widzew rozstrzygnął kwestię, czy koszty delegacji: diety, noclegi pracownika są kosztem uzyskania przychodu.


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zleca swojemu pracownikowi, kierowcy samochodu ciężarowego, wykonanie usługi transportu towarów - załadunek w Niemczech, a wyładunek w Austrii - na potrzeby zlecającego tę usługę kontrahenta.


Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Oznacza to, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w art. 23 ustawy o PIT, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, nie wyłączając tych, które związane są pośrednio z uzyskiwanymi przychodami, a mianowicie z funkcjonowaniem źródła przychodów.


Artykuł 23 ustawy o PIT nie wyłącza z kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika. Zawiera jedynie regulację, zgodnie z którą nie uważa się za koszty wartości diet z tytułu podróży służbowych przedsiębiorcy i osób współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.


Zgodnie z kodeksem pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Podróżą służbową jest zatem taki wyjazd, który odbywa się na polecenie pracodawcy i jest związany ze świadczeniem pracy.


PODRÓŻE SŁUŻBOWE (STAWKI OD 1 STYCZNIA 2007 R.)

- Dieta na pokrycie kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej na terenie kraju (stawka za dobę) - 23 zł

- Ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej w czasie podróży służbowej (20 proc. diety) - 4,60 zł

- Ryczałt na pokrycie kosztów noclegu w czasie podróży służbowej (150 proc. diety) - 34,50 zł

- Dieta za podróż służbową do Austrii (stawka za dobę) - 45 euro

- Dieta za podróż służbową do Niemiec (stawka za dobę) - 42 euro


Zatem wyjazdy pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców, wykonujących na zlecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, są podróżą służbową. Natomiast podatnikowi jako podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą przysługuje prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wartości diet i innych należności za czas podróży służbowej, wypłaconych pracownikom z tytułu podróży krajowej i zagranicznej, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.


Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z 23 kwietnia 2007 r. (nr IX-005/131/Z/K/07).


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK