| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Surowe sankcje za brak kasy fiskalnej

Surowe sankcje za brak kasy fiskalnej

Posłowie zmienili rodzaj sankcji, jaką podatnik będzie musiał ponieść za naruszenie obowiązku stosowania kasy fiskalnej.


ZMIANA PRAWA


Sankcja za niestosowanie kasy fiskalnej zostanie utrzymana w ustawie o VAT, jednak w zmienionej formie. Pierwotnie w rządowym projekcie nowelizacji Ministerstwo Finansów zaproponowało wykreślenie z ustawy przepisu regulującego stosowanie sankcji wobec podatników, którzy mimo ciążącego obowiązku, nie ewidencjonują przychodów za pomocą kas fiskalnych. Dziś nieuczciwym podatnikom grozi sankcja w postaci utraty prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 proc. kwoty podatku naliczonego. Zdaniem wielu ekspertów przepis ten jest sprzeczny z dyrektywą wspólnotową.


Posłowie na etapie prac podkomisji przyjęli poprawkę posła Ryszarda Wawryniewicza, która utrzymuje sankcję, ale w innej formule. Zgodnie z zaakceptowaną propozycją w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek stosowania kasy rejestrującej, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala, za okresy do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.


Eksperci podatkowi w trakcie posiedzenia sejmowej komisji przekonywali, że zaproponowana zmiana idzie w dobrym kierunku. Podobnego zdania był też wiceminister finansów Jacek Dominik. Wątpliwości budzi jednak użyte sformułowanie dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Ustawa o VAT przewiduje już instytucję dodatkowego zobowiązania podatkowego, które budzi wątpliwości co do zgodności z prawem UE.


- Nie jest to dodatkowe zobowiązanie podatkowe, tylko sankcja czysto administracyjna, i tak należałoby ją nazwać w ustawie - mówił doradca podatkowy Tomasz Michalik, ekspert podkomisji.


Odpowiedniej modyfikacji przepisu posłowie mają dokonać na etapie prac w sejmowej Komisji Finansów Publicznych.


30
 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług ma wynieść sankcja za brak kasy fiskalnej


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »