reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stawka minimalna zostanie obniżona

Stawka minimalna zostanie obniżona

146,33 zł za 1 tys. sztuk, zamiast dotychczasowych 150 zł ma wynieść minimalna stawka akcyzy na papierosy.


ZMIANA PRAWA


Resort finansów opublikował projekt nowego rozporządzenia w sprawie minimalnej stawki akcyzy na papierosy. Wynika z niego, że akcyza na papierosy nie może być niższa niż 146,33 zł na 1 tys. sztuk. Akcyza na takim poziomie naliczana byłaby dla papierosów sprzedawanych w 2007 roku w cenach detalicznych nieprzekraczających 3,89 zł za 20 sztuk.


Rozporządzenie przygotowano w oparciu o delegację ustawową wynikającą z art. 73 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.). Przewiduje on, że minister finansów może określić minimalną stawkę akcyzy na papierosy w wysokości 90 proc. całkowitej kwoty podatku akcyzowego naliczonego od ceny równej najpopularniejszej kategorii cenowej.


Najpopularniejszą kategorią cenową (NKC) jest kategoria cenowa, na którą istniał największy popyt rynkowy i która osiągnęła najwyższą sprzedaż w okresie poprzedniego roku kalendarzowego, obliczona według liczby sprzedawanych papierosów, na podstawie maksymalnych cen detalicznych (wydrukowanych na opakowaniach jednostkowych), w przeliczeniu na 1 tys. sztuk, ustalana na dzień 1 stycznia każdego następnego roku.


Najpopularniejsza kategoria cenowa odpowiada cenie, po której sprzedano największą liczbę papierosów w okresie 12 miesięcy roku kalendarzowego poprzedzającego dzień 1 stycznia danego roku. Na podstawie danych zebranych przez Ministerstwo Finansów ustalono, że największym popytem rynkowym i największą sprzedażą w 2006 roku cieszyły się papierosy w cenie 4,85 zł za 20 sztuk, co odpowiada kwocie 242,50 zł za 1 tys. sztuk. Całkowity podatek akcyzowy, wyliczony dla NKC papierosów, w systemie mieszanym według obowiązujących aktualnie stawek akcyzy, tj. stawki kwotowej wynoszącej 80,87 zł/1 tys. sztuk i procentowej 33,70 proc. wynosi 162,59 zł na 1 tys. sztuk. Stąd minimalna stawka akcyzy wynosi 146,33 zł/1 tys. sztuk.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama