| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzeba zmian w ustawie i poprawy wizerunku

Potrzeba zmian w ustawie i poprawy wizerunku

- Czas po drugim nadzwyczajnym zjeździe to wyzwanie nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich członków rady. Oczekuję, że ta rada podejmie to wyzwanie i będzie pracowała dla dobra korporacji - mówi Zbigniew Maciej Szymik, nowy przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czy wybranie na przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych jest dla pana osobistym sukcesem?

- W moim przekonaniu jest to sukces całego II nadzwyczajnego zjazdu. Dla mnie jest to zadanie, z którego postaram się jak najlepiej wywiązać. Na podstawie wielu złożonych deklaracji myślę, że Krajowej Radzie uda się dotrwać do końca drugiej kadencji w taki sposób, abyśmy nie stracili już więcej czasu.


Jakie zadania zamierza pan realizować jako przewodniczący?

- Widzę dwa priorytety na najbliższą przyszłość. Po pierwsze, musimy jak najszybciej podjąć rozmowy z ministrem finansów w zakresie przyszłości korporacji i zawodu doradcy podatkowego oraz przedstawić nasze stanowisko. Drugim priorytetem jest budowa pozytywnego wizerunku doradcy podatkowego. Sprawa ta nie została podjęta do dziś, mimo że II krajowy zjazd, który odbywał się w zeszłym roku, przyjął uchwałę programową w tej sprawie.

Jeśli chodzi o to pierwsze zadanie, to już teraz pracujemy nad naszymi propozycjami zmian w ustawie. Krajowa Rada przed II nadzwyczajnym zjazdem powołała w tym celu komisję, która zbiera wnioski doradców podatkowych z całego kraju. Nie mamy dziś oficjalnych dokumentów dotyczących propozycji zmian ze strony ministra, dlatego pracujemy nad naszymi propozycjami. Na podstawie doświadczeń dostrzegamy pewne mankamenty ustawy, które należy usunąć. Trzeba więc ją zmienić przy okazji zmian, które nakazał Trybunał Konstytucyjny.


W jaki sposób chce pan budować pozytywny wizerunek zawodu doradcy?

- Budowa pozytywnego wizerunku przedstawiciela korporacji to jest pewnego rodzaju eksperyment, który musimy podjąć, ponieważ te działania są potrzebne wszystkim doradcom. Jesteśmy młodą korporacją, a sytuacja wygląda tak, że doradca podatkowy nie zawsze jest identyfikowany przez przedsiębiorców. Chciałbym zatem zmienić ten stosunek przedsiębiorców do rozwiązywania problemów podatkowych, z którymi się stykają. Dziś często udają się oni po pomoc do radców prawnych i adwokatów, którzy zajmują się prawem w szerokim znaczeniu, ale rzadko specjalizują się w sprawach podatkowych. Jestem przekonany, że doradcy są tą grupą zawodową, która powinna być identyfikowana przez przedsiębiorców. Powinni oni wiedzieć, że w sprawach podatkowych należy się zwracać do doradców podatkowych, że również stała współpraca gwarantować im będzie bezpieczeństwo działalności. Przyjęcie tego zadania będzie działaniem na korzyść wszystkich członków korporacji, dlatego nie powinniśmy oszczędzać sił i środków przy jego realizacji.


Rozmawiał ŁUKASZ ZALEWSKI

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes159.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »