| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Usługi dla klientów spoza Unii z 22-proc. stawką

Usługi dla klientów spoza Unii z 22-proc. stawką

Podatnik świadczący na terytorium Polski usługi turystyki na rzecz klienta spoza UE jest opodatkowany 22-proc. stawką VAT.


ZMIANA PRAWA

Przywrócenie 0-proc. stawki VAT na usługi eksportowe dla turystów spoza Unii Europejskiej, np. z USA czy Rosji, przyjmowanych w Polsce, nie jest możliwe ze względu na regulacje prawa wspólnotowego. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego rozwiązania wystąpiła do ministra finansów sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości.


- Unijne regulacje nie dają możliwości opodatkowania 0proc. stawką usług turystyki, których miejsce świadczenia jest na terytorium Wspólnoty. Przyjęcie takiego rozwiązania narażałoby Polskę na wszczęcie postępowania naruszeniowego przez Komisję Europejską - argumentował wczoraj w trakcie posiedzenia komisji wiceminister finansów Jacek Dominik.


Stanowisko MF podzielają eksperci podatkowi. Dominika Socha z firmy doradczej KPMG wyjaśnia, że przepisy unijne przewidują zwolnienie z VAT dla usług turystycznych jedynie wtedy, gdy są one nabywane od innych podatników i świadczone poza terytorium Wspólnoty.


- Przepisy polskiej ustawy, zezwalające na stawkę 0 proc. dla usług turystycznych jedynie w takim zakresie, są zgodne z wymogami Unii - podkreśla Dominika Socha.


Nasza rozmówczyni dodaje, że dyrektywa wprowadziła możliwość utrzymania zwolnienia z VAT dla usług turystycznych obowiązującego w państwach członkowskich. Niestety, Polska nie skorzystała z tej opcji (wynegocjowała ją np. Portugalia).


- Ponowne wprowadzenie stawki 0 proc. wobec usług turystycznych świadczonych w Polsce byłoby sprzeczne z Dyrektywą VAT. Warto zaznaczyć, że kwestia rozszerzenia zwolnienia wynikającego z Dyrektywy na transakcje w obrębie Wspólnoty doczekała się negatywnego werdyktu ETS w sprawie między Komisją a Niemcami - mówi Dominika Socha.


Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, zwraca uwagę, że ustawa o VAT, podobnie jak Dyrektywa Rady z 28 listopada 2006 r., nr 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dawna VI Dyrektywa), dopuszcza w pewnych przypadkach związanych ze świadczeniem usług turystycznych zastosowanie stawki 0 proc.


- Jeżeli przedsiębiorca opodatkowany jest na podstawie marży, ma prawo do zastosowania stawki zerowej, jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Wspólnoty - wyjaśnia Paweł Jabłonowski.


Ekspert podkreśla, że regulacja ta wynika z faktu konsumpcji wspomnianej usługi poza terytorium UE, gdzie nie funkcjonuje wspólny system podatku od wartości dodanej.


- Obecnie obowiązująca ustawa o VAT nie zna pojęcia eksportu usług, usługa może mieć jedynie miejsce świadczenia. W przypadku gdy miejscem świadczenia usługi jest Polska, trudno zatem mówić o możliwości zastosowania stawki 0 proc. zarówno na gruncie polskiej ustawy, jak i dyrektywy unijnej - przekonuje Paweł Jabłonowski.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »