REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi dla klientów spoza Unii z 22-proc. stawką

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Podatnik świadczący na terytorium Polski usługi turystyki na rzecz klienta spoza UE jest opodatkowany 22-proc. stawką VAT.


ZMIANA PRAWA

Przywrócenie 0-proc. stawki VAT na usługi eksportowe dla turystów spoza Unii Europejskiej, np. z USA czy Rosji, przyjmowanych w Polsce, nie jest możliwe ze względu na regulacje prawa wspólnotowego. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego rozwiązania wystąpiła do ministra finansów sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości.


- Unijne regulacje nie dają możliwości opodatkowania 0proc. stawką usług turystyki, których miejsce świadczenia jest na terytorium Wspólnoty. Przyjęcie takiego rozwiązania narażałoby Polskę na wszczęcie postępowania naruszeniowego przez Komisję Europejską - argumentował wczoraj w trakcie posiedzenia komisji wiceminister finansów Jacek Dominik.


Stanowisko MF podzielają eksperci podatkowi. Dominika Socha z firmy doradczej KPMG wyjaśnia, że przepisy unijne przewidują zwolnienie z VAT dla usług turystycznych jedynie wtedy, gdy są one nabywane od innych podatników i świadczone poza terytorium Wspólnoty.


- Przepisy polskiej ustawy, zezwalające na stawkę 0 proc. dla usług turystycznych jedynie w takim zakresie, są zgodne z wymogami Unii - podkreśla Dominika Socha.


Nasza rozmówczyni dodaje, że dyrektywa wprowadziła możliwość utrzymania zwolnienia z VAT dla usług turystycznych obowiązującego w państwach członkowskich. Niestety, Polska nie skorzystała z tej opcji (wynegocjowała ją np. Portugalia).


- Ponowne wprowadzenie stawki 0 proc. wobec usług turystycznych świadczonych w Polsce byłoby sprzeczne z Dyrektywą VAT. Warto zaznaczyć, że kwestia rozszerzenia zwolnienia wynikającego z Dyrektywy na transakcje w obrębie Wspólnoty doczekała się negatywnego werdyktu ETS w sprawie między Komisją a Niemcami - mówi Dominika Socha.


Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, zwraca uwagę, że ustawa o VAT, podobnie jak Dyrektywa Rady z 28 listopada 2006 r., nr 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dawna VI Dyrektywa), dopuszcza w pewnych przypadkach związanych ze świadczeniem usług turystycznych zastosowanie stawki 0 proc.


- Jeżeli przedsiębiorca opodatkowany jest na podstawie marży, ma prawo do zastosowania stawki zerowej, jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Wspólnoty - wyjaśnia Paweł Jabłonowski.


Ekspert podkreśla, że regulacja ta wynika z faktu konsumpcji wspomnianej usługi poza terytorium UE, gdzie nie funkcjonuje wspólny system podatku od wartości dodanej.


- Obecnie obowiązująca ustawa o VAT nie zna pojęcia eksportu usług, usługa może mieć jedynie miejsce świadczenia. W przypadku gdy miejscem świadczenia usługi jest Polska, trudno zatem mówić o możliwości zastosowania stawki 0 proc. zarówno na gruncie polskiej ustawy, jak i dyrektywy unijnej - przekonuje Paweł Jabłonowski.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  REKLAMA