REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskryminacja firm jest zabroniona

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend to ograniczenie swobody przepływu kapitału.


Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) wydał 7 czerwca 2007 r. opinię w sprawie Amurta (C379/05). Dotyczy ona zagadnienia zgodności holenderskich przepisów o podatku źródłowym od dywidend wypłacanych podmiotom zagranicznym z zasadą swobody przepływu kapitału.


Amurta Sociedade Gestora de Participaçőes Sociais była portugalską spółką, która posiadała 14 proc. w holenderskiej spółce Retailbox BV. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w momencie opodatkowania dywidend otrzymywanych z tytułu tego udziału, wypłaty dywidend między spółkami były zwolnione z 25-proc. podatku źródłowego, jeżeli były one dystrybuowane holenderskiej spółce dominującej przez spółkę zależną zgodnie z warunkami określonymi w przepisach o zwolnieniu kapitałowym (warunek 5-proc. udziału). Amurta nie mogła liczyć w 2002 roku na zwolnienie z podatku źródłowego wypłacanych jej dywidend. Zaskarżyła więc obowiązujące przepisy do sądu krajowego, a ten zwrócił się do ETS z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym interpretacji art. 56 TWE odnoszącego się do zasady swobodnego przepływu kapitału.

Wydający opinię rzecznik generalny wskazał, że mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend stanowią ograniczenie swobody przepływu kapitału. Podkreślił też, że fakt, iż portugalskie przepisy podatkowe umożliwiały pełne odliczenie podatku źródłowego zapłaconego w Holandii nie ma wpływu na ocenę zgodności holenderskich przepisów podatkowych z prawem Unii.


Rzecznik przeanalizował także wpływ umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Holandią i Portugalią na usunięcie skutków dyskryminacji podmiotów zagranicznych przez przepisy holenderskie dotyczące zwolnienia kapitałowego. Podkreślił, że byłoby to możliwe, pod warunkiem wprowadzenia do postanowień tej umowy pełnego kredytu podatkowego z tytułu podatku źródłowego płaconego w Holandii. Ponieważ w umowie brak takich postanowień, jej obowiązywanie nie może być dla władz holenderskich argumentem, że efekt dyskryminacji nie występuje.


W 2007 roku władze Holandii przeprowadziły reformę systemu opodatkowania dywidend. W jej wyniku do wypłaty dywidend zagranicznym podmiotom wprowadzono zwolnienia podatkowe, takie jakie do tej pory przysługiwały wyłącznie podmiotom krajowym. Jednak zgodność przepisów o podatku źródłowym z prawem UE może być nadal podważana w przypadku udziałowców, którzy posiadają mniej niż 5 proc. udziałów i udziałowców, którzy są osobami fizycznymi.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA