| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dyskryminacja firm jest zabroniona

Dyskryminacja firm jest zabroniona

Mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend to ograniczenie swobody przepływu kapitału.


Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) wydał 7 czerwca 2007 r. opinię w sprawie Amurta (C379/05). Dotyczy ona zagadnienia zgodności holenderskich przepisów o podatku źródłowym od dywidend wypłacanych podmiotom zagranicznym z zasadą swobody przepływu kapitału.


Amurta Sociedade Gestora de Participaçőes Sociais była portugalską spółką, która posiadała 14 proc. w holenderskiej spółce Retailbox BV. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w momencie opodatkowania dywidend otrzymywanych z tytułu tego udziału, wypłaty dywidend między spółkami były zwolnione z 25-proc. podatku źródłowego, jeżeli były one dystrybuowane holenderskiej spółce dominującej przez spółkę zależną zgodnie z warunkami określonymi w przepisach o zwolnieniu kapitałowym (warunek 5-proc. udziału). Amurta nie mogła liczyć w 2002 roku na zwolnienie z podatku źródłowego wypłacanych jej dywidend. Zaskarżyła więc obowiązujące przepisy do sądu krajowego, a ten zwrócił się do ETS z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym interpretacji art. 56 TWE odnoszącego się do zasady swobodnego przepływu kapitału.

Wydający opinię rzecznik generalny wskazał, że mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend stanowią ograniczenie swobody przepływu kapitału. Podkreślił też, że fakt, iż portugalskie przepisy podatkowe umożliwiały pełne odliczenie podatku źródłowego zapłaconego w Holandii nie ma wpływu na ocenę zgodności holenderskich przepisów podatkowych z prawem Unii.


Rzecznik przeanalizował także wpływ umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Holandią i Portugalią na usunięcie skutków dyskryminacji podmiotów zagranicznych przez przepisy holenderskie dotyczące zwolnienia kapitałowego. Podkreślił, że byłoby to możliwe, pod warunkiem wprowadzenia do postanowień tej umowy pełnego kredytu podatkowego z tytułu podatku źródłowego płaconego w Holandii. Ponieważ w umowie brak takich postanowień, jej obowiązywanie nie może być dla władz holenderskich argumentem, że efekt dyskryminacji nie występuje.


W 2007 roku władze Holandii przeprowadziły reformę systemu opodatkowania dywidend. W jej wyniku do wypłaty dywidend zagranicznym podmiotom wprowadzono zwolnienia podatkowe, takie jakie do tej pory przysługiwały wyłącznie podmiotom krajowym. Jednak zgodność przepisów o podatku źródłowym z prawem UE może być nadal podważana w przypadku udziałowców, którzy posiadają mniej niż 5 proc. udziałów i udziałowców, którzy są osobami fizycznymi.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »