REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet 2008: będzie miliard na stadion narodowy

REKLAMA

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2008 r. Ministerstwo Finansów ocenia przyszłoroczne dochody budżetu na 241,6 mld zł (wzrost o 5,5 proc.), a wydatki na 271,6 mld zł (wzrost o 4,9 proc.). - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Deficyt tak jak w tym roku wyniesie 30 mld zł.


Rząd przyjął we wtorek (12 czerwca) założenia do projektu budżetu na 2008 rok. Dochody mają wynieść 241,6 mld zł, wydatki - 271,6 mld zł, przy deficycie 30 mld zł.

- Przewiduje się, że wydatki budżetu państwa wyniosą 271.625 mln zł. Kwota ta może ulec zmianie po uzyskaniu ostatecznej informacji o wysokości dochodów budżetu państwa pochodzących z Unii Europejskiej i uwzględnieniu środków na finansowanie wydatków podlegających refundacji z budżetu unijnego - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie, wydanym po posiedzeniu Rady Ministrów.

Duży wzrost, spadające bezrobocie

Na poziom dochodów budżetu państwa w 2008 r. będą miały wpływ: wzrost PKB o 5,7 proc., wzrost spożycia o 4,8 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 2,3 proc., wzrost przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej o 2,3 proc. oraz wzrost przeciętnego nominalnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej o 6 proc.

Liczba bezrobotnych na koniec 2008 r. może natomiast zmniejszyć się o ok. 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia wynieść 9,9 proc.

- Jeśli utrzymają się tendencje, które obecnie obserwujemy - a wszystko na to wskazuje, że się utrzymają - to w okresie pomiędzy początkiem tej kadencji Sejmu, czyli końcem 2005 r. i końcem 2009 r. w Polsce powstanie jeden milion nowych miejsc pracy - powiedziała wicepremier Zyta Gilowska.

Dochody podatkowe mają ukształtować się na poziomie 226,1 mld zł, natomiast dochody niepodatkowe wyniosą 15,4 mld zł.

CIR podkreśla, że "głównym celem przyszłorocznego budżetu będzie zapewnienie środków na finansowanie projektów wykorzystujących fundusze unijne". W budżecie zaplanowano również wydatki związane z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych, która ponownie będzie odbywać się co roku, a także wydatki związane z wzrostem wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ujęto też środki na finansowanie przyjętych przez rząd ważnych dla społeczeństwa i gospodarki programów wieloletnich. Znalazł się między innymi miliard na stadion narodowy w Warszawie.

W założeniach obniżenie klina i wsparcie rodzin

Z dokumentu założeń, do którego rano dotarła "Gazeta", wynika, że w swoich prognozach resort finansów nie uwzględnił jeszcze dochodów z UE, ze względu na brak "ostatecznej informacji", uwzględnił obniżenie składki rentowej i zmiany podatkowe. W tym: redukcje klina podatkowego, wsparcie podatkowe dla rodziny oraz "harmonizację przepisów podatkowych z prawem wspólnotowym".

Dochody podatkowe ogółem zaplanowano na: 226,2 mld zł (wzrost o 17,7 proc.).Jeśli chodzi o wpływy z VAT: zmniejszą się one dzięki zwiększeniu udziałów biokomponentów w rynku paliw zużywanych w transporcie, zwiększą dzięki podwyższeniu stawek (zakończą się okresy przejściowe) na niektóre towary i usługi, wygaśnie ulga na wydatki "związane z budownictwem mieszkaniowym").

MF planuje wzrost akcyzy na papierosy, zmianę momentu powstawania obowiązku podatkowego dla opodatkowania energii elektrycznej, zwiększenie kwoty ulgi przysługującej od każdego litra biokomponentu dodanego do benzyny i oleju napędowego oraz zwrot nienależnej akcyzy zapłaconej za samochód kupiony w krajach UE.

łup, ask, Renata Grochal, Agata Nowakowska, PAP

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA