| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zamiana akcji zwolniona z PIT

Zamiana akcji zwolniona z PIT

Zamiana uzyskanych od Skarbu Państwa akcji konsolidowanych spółek sektora elektroenergetycznego na akcje spółki konsolidującej będzie zwolniona z podatku.


ZMIANA PRAWA


W Sejmie odbędzie się dziś pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, realizującego program konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego w czterech grupach energetycznych. W ustawie uregulowane zostały zasady nieodpłatnego nabywania akcji przez uprawnionych pracowników oraz zamiany posiadanych przez nich akcji w związku z procesem konsolidacji. Ustawa przewiduje także wprowadzenie nowego zwolnienia w PIT z tytułu zamiany akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej, dokonywanej na podstawie projektowanej ustawy.


- Ustawodawca po raz wtóry wprowadza do ustawy o podatku dochodowym pewne regulacje tzw. tylnymi drzwiami, a więc poprzez ustawy regulujące inne kwestie niż podatek dochodowy. Tym jednak razem wprowadzana zmiana jest korzystna dla podatników, zwalnia bowiem z opodatkowania zamianę akcji spółek sektora energetycznego - mówi Piotr Liss, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego Krzysztof Ziemski & Wspólnicy.


Ekspert wyjaśnia, że w przypadku niewprowadzenia tego przepisu osoby, które dokonałyby zamiany, obowiązane byłyby do zapłaty podatku w dacie dokonania zamiany, zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT.


- Oczywiście zmiana ta dotyczy wyłącznie tych podatników, którzy nabyli akcje spółek mających podlegać konsolidacji. Podatnikami zwolnionymi będą zatem wyłącznie pracownicy tych spółek lub też ich spadkobiercy. Zwolnienie nie będzie dotyczyło innych osób, które mogły wejść w posiadanie akcji podmiotów konsolidowanych, gdyż nie obejmuje ich dyspozycja projektowanej ustawy - podkreśla Piotr Liss.


Zgodnie z rządowym projektem, uprawnieni pracownicy lub ich spadkobiercy, którzy nieodpłatnie nabędą od Skarbu Państwa akcje w spółce konsolidowanej lub prawo do nieodpłatnego nabycia tych akcji przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy, będą mogli skorzystać z prawa do zamiany tych akcji na akcje spółki konsolidującej, lub z prawa zamiany prawa do nieodpłatnego nabycia akcji spółki konsolidowanej na prawo do nieodpłatnego nabycia akcji spółki konsolidującej, pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia o zamiarze dokonania takiej zamiany. Oznacza to, że w przypadku spółek, których akcje zostały udostępnione uprawnionym w wyniku zdarzeń mających miejsce w przeszłości, po wniesieniu akcji tych spółek do spółki konsolidującej pracownicy uprawnieni będą mogli wyrazić wolę zamiany tych akcji ze Skarbem Państwa na akcje spółki konsolidującej.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK