reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Limit ulgi na razie pozostaje taki sam

Limit ulgi na razie pozostaje taki sam

Z ulgi odsetkowej mogą korzystać już tylko podatnicy, którzy nabyli do niej prawo przed końcem 2006 roku. Zasady korzystania z ulgi i ustalania jej limitu nie zmieniły się.


Warunkiem likwidacji ulgi odsetkowej było zachowanie praw nabytych dla podatników, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt mieszkaniowy. Dlatego - jak podkreślił resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 7497 - nie przewiduje się zmiany zasad ustalania wysokości limitu przysługującego osobom korzystającym z tej ulgi. Ulga odsetkowa z założenia miała być i jest limitowana, przy czym - jak zauważa minister finansów - wysokość limitu nie miała odzwierciedlać cen rynkowych. Wysokość limitu została uzależniona od ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanej przez prezesa GUS na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej. Limit nie zależy więc od ceny mkw. budynku mieszkalnego, oferowanej na rynku nieruchomości.


Zgodnie z odpowiednimi przepisami (ustawą o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych) przez cenę mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego rozumie się przeciętne dla całego kraju nakłady poniesione przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku, wyznaczone jako średnia ważona powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w poszczególnych województwach.


Dopóki cena 1 mkw., o której mowa w przepisach dotyczących ulgi odsetkowej, nie przekroczy 2,7 tys. zł, limit ulgi nie ulegnie podwyższeniu.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Domeracki

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama