| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wspólnik rozliczy się z fiskusem

Wspólnik rozliczy się z fiskusem

Wspólnik występujący z przekształcanej spółki musi prawidłowo ustalić rodzaj uzyskanego przychodu i rozliczyć się z fiskusem.


Wspólnik rezygnujący z udziału w spółce, która zmienia formę prawną, zgodnie z art. 565 par. 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), ma roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów albo akcji w spółce przekształcanej. Spółka powinna dokonać wypłaty nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia przekształcenia. Niektórzy eksperci uważają, że taka wypłata powinna być zaliczona do przychodów z kapitałów pieniężnych.


- Dla kwalifikacji przychodów wspólnika z tytułu wystąpienia ze spółki znaczenie ma nie tyle, kto dokonuje faktycznej wypłaty środków, lecz raczej sekwencja czynności podejmowanych w związku z przekształceniem i wyłączeniem wspólnika - mówi Karina Furga, doradca podatkowy z Kancelarii Salans.


Jej zdaniem, jeżeli w pierwszej kolejności zostanie podjęta uchwała o umorzeniu udziałów wspólnika występującego ze spółki, a potem uchwała o przekształceniu spółki w spółkę osobową, przychód wspólnika z tytułu umorzenia udziałów w spółce kapitałowej stanowi przychód z kapitałów pieniężnych - z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - opodatkowany liniowo 19proc. podatkiem dochodowym.


Karina Furga twierdzi, że inaczej będzie, jeżeli zostanie podjęta uchwała o przekształceniu spółki kapitałowej w osobową oraz spółka osobowa będzie wpisana do rejestru, a potem dojdzie do wyłączenia wspólnika ze spółki osobowej, przychód wyłączanego wspólnika będzie stanowił przychód z praw majątkowych. Wówczas źródłem przychodu będzie prawo majątkowe w postaci udziału w spółce osobowej. Przychód z praw majątkowych podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.


Wątpliwości budzi sytuacja, kiedy wystąpienie następuje po podjęciu uchwały o przekształceniu, lecz przed zarejestrowaniem spółki w rejestrze sądowym. Zdaniem Kariny Furgi, kwalifikacja przychodów wspólnika jest wówczas dyskusyjna. Według k.s.h., spółka przekształcona staje się spółką przekształcaną z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. W okresie przejściowym, między datą uchwały i datą wpisu do rejestru, istnieje jeszcze spółka kapitałowa. Dlatego są argumenty, by przychody wspólnika z tytułu wyłączenia go ze spółki uznawać za przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK