| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Powstanie skarbowy zasób kadrowy

Powstanie skarbowy zasób kadrowy

Nie będzie konkursów na stanowiska dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego. Kandydatów będzie powoływał minister finansów.


ZMIANA PRAWA

Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Ustawa przewiduje wprowadzenie skarbowego zasobu kadrowego (SZK), z którego minister finansów będzie powoływał kandydatów na stanowiska dyrektora (wicedyrektora) izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego. Posłowie zagłosowali za poprawką zgłoszoną w drugim czytaniu przez Platformę Obywatelską. Zgodnie z przyjętą zmianą do skarbowego zasobu kadrowego będą mogły wchodzić także osoby, które ukończyły studia wyższe w zakresie innym niż prawo, ekonomia, administracja lub zarządzanie, ale uzupełniły swoje wykształcenie studiami podyplomowymi.


W przyjętej ustawie znalazła się zmiana zarekomendowana przez Komisję Finansów Publicznych wprowadzająca dla kandydatów do SZK wymóg co najmniej trzyletniego stażu pracy w urzędzie obsługującym ministra finansów lub jednostkach organizacyjnych obsługujących organy podległe ministrowi finansów. Nowelizacja zawiera także poprawkę Komisji Finansów Publicznych, zgodnie z którą jedną z przesłanek obligatoryjnego odwołania ze stanowiska dyrektora (wicedyrektora) izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego będzie popełnienie umyślnego przestępstwa lub umyślnego przestępstwa karnego skarbowego, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.


W głosowaniu przepadł wniosek SLD o odrzucenie ustawy w całości. Opozycyjne kluby PO i SLD miały najwięcej zastrzeżeń do zasadności uchwalania nowelizacji ze względu na projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która uchyla ustawę o urzędach i izbach skarbowych. Ustawa trafi teraz do Senatu.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »