| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy zapłacą mniej za publikację danych

Firmy zapłacą mniej za publikację danych

Firmy, które zdecydują się przesyłać sprawozdania finansowe do Monitora Polskiego B drogą elektroniczną, będą mogły liczyć na niższe opłaty za ich publikację.


ZMIANA PRAWA

Ponad 13 tysięcy spółek zobowiązanych do ogłaszania sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B będzie mogło przesyłać je do publikacji drogą elektroniczną. Opracowany nowy standard sprawozdawczości finansowej umożliwi wymianę, interpretację, analizę i prezentację sprawozdań finansowych ogłaszanych w monitorze.


Jak poinformowało Gazetę Prawną Centrum Informacyjne Rządu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nowy system dostarczy księgowym gotową aplikację do wypełnienia. Nie będzie możliwości, jak ma to miejsce teraz, wysyłki niekompletnych dokumentów. Nie będzie też wątpliwości, które z nich są wymagane w publikacji.


Należy spodziewać się, że systemy oferowane przez firmy będą dawały możliwość generowania sprawozdań finansowych w nowym formacie bezpośrednio z systemów księgowych. Dzięki przesyłaniu sprawozdań drogą elektroniczną będą one szybciej dostarczane do Monitora Polskiego B. Ponieważ sprawozdania utworzone w tym formacie będą prostsze w przetwarzaniu, dokumenty będą szybciej przygotowywane do publikacji.


- Obecnie często zdarza się, że dokumenty wysyłane do Monitora Polskiego B są nieczytelne, a to wymaga od pracowników redakcji kontaktowania się z księgowością firmy i wyjaśniania problemów powstałych podczas przygotowywania sprawozdania do publikacji. Kiedy zostanie wprowadzony nowy system, problem ten zostanie wyeliminowany - zapewniają pracownicy Centrum Informacyjnego Rządu.


Aby zachęcić firmy do korzystania z tej możliwości, obniżony zostanie koszt publikacji. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem aplikacji obsługującej standard i umożliwiającej przesyłanie dokumentów. Według wstępnych szacunków pierwsze sprawozdania w formie elektronicznej będzie można przyjmować po około pół roku od daty podpisania umowy na zakup odpowiedniej aplikacji.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »