reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > SLD wycofał projekt obniżenia VAT do 19 proc.

SLD wycofał projekt obniżenia VAT do 19 proc.

SLD wycofał z Sejmu projekt ustawy zakładający obniżkę podatku VAT z 22 proc. do 19 proc.


Jak podało Biuro Prasowe SLD, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Sojuszu Jerzy Szmajdziński podjął decyzję o wycofaniu z procesu legislacyjnego, wniesionego 10 maja, projektu ustawy o zmianie podatku VAT z 22 proc. do 19 proc. Decyzja podjęta została po konsultacjach z parlamentarzystami SLD.

Według Szmajdzińskiego, decyzja o obniżeniu VAT "jest przedwczesna". W rozmowie z PAP Szmajdziński zapewnił, że do pomysłu będzie można, jeżeli nastąpi m.in. "pełna stabilizacja budżetu, zmniejszony zostanie deficyt budżetowy i dług publiczny".

Szmajdziński dodał, że obecnie deficyt budżetowy i poziom długu publicznego są zbyt wysokie. Oprócz tego "niezaspokojone są potrzeby w sferze usług zdrowotnych, są też napięcia płacowe w edukacji, a także niedofinansowana jest sfera bezpieczeństwa".

Szef SLD dodał, że powodem wycofania było również to, iż "sprawa nie była dostatecznie konsultowana z członkami klubu".

Projekt zakładał m.in., że obniżka miałaby nastąpić od 2008 r. i kosztowałaby budżet państwa 7,5 mld zł. Jednak skutki budżetowe miałyby być zrekompensowane przez zwiększenie sprzedaży towarów i usług.

Zgłaszając pomysł do Sejmu, pomysłodawcy argumentowali, że redukcja stawki VAT byłaby korzystna zarówno dla konsumentów, którzy są płatnikami tego podatku, jak też dla przedsiębiorców, ponieważ zwiększyłby się popyt na towary i usługi.

Obniżce podatku sprzeciwiał się rząd. Wiceminister finansów Jacek Dominik mówił w Sejmie, że rząd nie prowadzi obecnie prac nad obniżką VAT, ponieważ priorytetem jest redukcja pozapłacowych kosztów pracy. "Obniżka podatku VAT o 1 punkt procentowy kosztowałoby budżet co najmniej 4 mld zł" - tłumaczył Dominik.

reklama

Czytaj także

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama