reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kandydata obowiązuje zakaz konkurencji

Kandydata obowiązuje zakaz konkurencji

Kandydaci na doradców podatkowych po zdaniu egzaminu muszą odbyć dwuletnią praktykę. Wytyczne w sprawie praktyk przedstawiła Krajowa Rada Doradców Podatkowych.


Warunkiem wpisu na listę doradców podatkowych jest poza zdaniem egzaminu na doradcę podatkowego odbycie dwuletniej praktyki w organach skarbowych oraz u doradcy podatkowego. Krajowa Rada Doradców Podatkowych w przyjętym stanowisku określiła zasady odbywania praktyk. Załącznikami do stanowiska są wzory: umowy o odbycie praktyki, karty praktyki, umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania praktyki oraz oświadczenia o zobowiązaniu zachowania tajemnicy. Jest to więc niezbędna wiedza dla kandydatów.


W stanowisku Rady określono, którzy kandydaci nie muszą odbyć praktyki. Zwolnieni z tego obowiązku są: członkowie komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego, posiadający stopień doktora habilitowanego nauk prawnych lub nauk ekonomicznych w zakresie prawa finansowego lub finansów, a także obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), których kwalifikacje do wykonywania zawodu doradcy podatkowego zostały uznane na podstawie ustawy z 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych. Ta ostatnia grupa musi jednak wystąpić z wnioskiem o wpis na listę doradców podatkowych w ciągu 12 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o uznaniu kwalifikacji.


Krajowa Rada może również zwolnić z obowiązku praktyki kandydatów na doradców, którzy wykonywali czynności doradztwa podatkowego w jednym z państw członkowskich UE lub EFTA.


Stanowisko KRDP określa również obowiązki kandydatów. Muszą oni m.in. zawrzeć umowę o odbycie praktyki z firmą doradztwa podatkowego i prowadzić kartę praktyki. W trakcie praktyki nie mogą świadczyć innych usług dla konkurencyjnych firm, a także nie mogą świadczyć usług dla klientów spółki.


Obowiązki w zakresie praktyk mają również zarządy regionalnych oddziałów KIDP. Muszą one przekazać Krajowej Radzie wykaz doradców podatkowych oraz spółek doradztwa podatkowego, którzy wyrazili zgodę na przyjęcie praktykanta. Jeśli nastąpią zmiany w tym wykazie, oddział ma obowiązek powiadomić o nich Radę w ciągu dwóch tygodni.


GDZIE ODBYWAĆ PRAKTYKI

W jakich podmiotach kandydaci na doradców podatkowych muszą odbyć praktyki

l 4 miesiące w urzędzie skarbowym

l 4 miesiące w izbie skarbowej

l 4 miesiące w urzędzie kontroli skarbowej

l 12 miesięcy u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama