reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spadkobierca musi się rozliczyć

Spadkobierca musi się rozliczyć

Zobowiązanie podatkowe wygasa generalnie przez zapłatę podatku, przedawnienie lub umorzenie zaległości. Śmierć podatnika nie mieści się w tym katalogu.


Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w przypadku śmierci podatnika zobowiązanie podatkowe przechodzi na następców prawnych.


Zdaniem Trajana Szuladzińskiego, eksperta podatkowego, osoby będące spadkobiercami zgodnie z ogólnie obowiązującymi regułami mają prawo przyjąć spadek wprost i wtedy odpowiadają w pełnym zakresie, przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza i odpowiadać do wartości spadku lub odrzucić spadek.


- Wybór drugiego lub trzeciego rozwiązania powinni rozważyć spadkobiercy zwłaszcza wtedy, gdy spodziewają się, że długi spadkodawcy, w tym zobowiązania podatkowe, mogą zbliżać się lub nawet przekraczać majątek spadkodawcy. Trzeba pamiętać, że spadkobiercy mają sześć miesięcy na podjęcie stosownej decyzji - radzi Trajan Szuladzińśki.


Jednocześnie dodał, że w zakresie rozliczeń podatkowych istotne jest, że od chwili śmierci ulegają zawieszeniu terminy przedawnienia zobowiązania podatkowego czy nadpłaty podatku. Zawieszenie nie może przekraczać dwóch lat.


- W przypadku rozliczeń związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych organ podatkowy jest zobowiązany do poinformowania spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Obowiązek poinformowania spadkobiercy spoczywa zatem na organie podatkowym, a nie na płatniku - argumentował nasz ekspert.


Według niego, w przypadku gdy spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji o tym fakcie zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków. Po upływie tego terminu organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę. Przepisy przewidują 14-dniowy termin zapłaty ustalonego w decyzji podatku.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama