reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska akcyza na prąd trafi przed ETS

Polska akcyza na prąd trafi przed ETS

Komisja Europejska zdecydowała o pozwaniu polskiej akcyzy na prąd przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jeśli przegramy tę sprawę, polski rząd zapłaci wysokie kary.


Wczoraj (18 lipca) Komisja Europejska podjęła decyzję o pozwaniu polskich przepisów o podatku akcyzowym na energię przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Oficjalna informacja KE w tej kwestii ma zostać opublikowana na początku przyszłego tygodnia.


Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) przewiduje, że akcyzę od energii płacą producenci. Zgodnie z przepisami unijnymi powinni ją płacić dostawcy energii. Taką zmianę przewiduje już projekt nowej ustawy akcyzowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który właśnie znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych. Mimo to, takie wyjaśnienia Komisji Europejskiej nie wystarczyły, bo Polska miała zmienić przepisy w tym zakresie do końca 2005 roku.


- Wszystko wskazuje na to, że Komisja Europejska podjęła długo oczekiwaną przez ekspertów decyzję o wniesieniu do ETS sprawy przeciwko Polsce w związku z brakiem implementacji przepisów akcyzowych dotyczących energii elektrycznej - wyjaśnił Łukasz Postrzech, starszy konsultant w Accreo Taxand. Dodał, że w świetle Dyrektywy nr 2004/74/WE, zmieniającej dyrektywę energetyczną, Polska była zobowiązana do wprowadzenia systemu opodatkowania energii elektrycznej zgodnej z prawodawstwem wspólnotowym do 1 stycznia 2006 r. Do chwili obecnej jednak, niezgodnie z art. 21(5) dyrektywy energetycznej (nr 2003/96/WE), obowiązek podatkowy w akcyzie obciąża u nas nie dystrybutorów energii, a jej producentów.


Zdaniem naszego rozmówcy termin na implementację dyrektywy dawno minął, a Polska dopiero przygotowała projekt stosownej nowelizacji przepisów krajowych w tym zakresie.


- Z uwagi jednak na przerwę wakacyjną w pracach sejmowych oraz nieprzewidziane zawirowania na polskiej scenie politycznej, zakładany termin wejścia w życie nowelizacji (z początkiem 2008 roku) stoi pod dużym znakiem zapytania. Z tego względu wydaje się, że decyzja KE może stać się impulsem dla niektórych producentów energii elektrycznej do składania wniosków o stwierdzenie nadpłaty z tytułu podatku akcyzowego nienależnie pobranego po 1 stycznia 2006 r. - argumentował nasz ekspert z Accreo Taxand.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama