REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędnicy nie pobiorą już dwóch opłat

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
Obowiązek pobrania opłaty skarbowej nie dotyczy sytuacji, gdy w związku z dokonywaniem w kraju czynności urzędowej lub wydawaniem zaświadczenia w Polsce wykonywane są czynności objęte opłatą konsularną.

Nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej z 13 czerwca 2007 r. wprowadziła nowe wyłączenie od obowiązku jej uiszczenia. Celem zmiany jest zmniejszenie obciążeń finansowych osób załatwiających sprawy za pośrednictwem polskiego konsula. Wyłączeniem zostały objęte przypadki, w których w związku z dokonywaniem czynności urzędowej lub wydawaniem zaświadczenia przez organ administracji publicznej w Polsce, wykonywane są czynności konsularne za pobraniem opłaty konsularnej, np. doręczenie dokumentu zainteresowanemu, przekazanie do urzędu korespondencji. Konsul, który pobrał opłatę konsularną, poinformuje o tym organ administracji publicznej, który podejmuje działania objęte opłatą skarbową.


- Pozytywnie ocenić należy zmianę związaną ze zwolnieniem z opłaty skarbowej tych czynności urzędowych lub wydanych zaświadczeń, w związku z którymi pobrana została opłata konsularna - mówi Piotr Liss, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego KZWS.


Opłata konsularna regulowana jest przepisami rozporządzenia ministra spraw zagranicznych z 14 sierpnia 2003 r. Ekspert wyjaśnia, że zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia osoby, które za pośrednictwem konsulatu składają np. wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa, obowiązane są zapłacić opłatę w wysokości 250 euro oraz dodatkowo zryczałtowane koszty w wysokości 20 proc. powyższej kwoty, a także opłatę skarbową. Do momentu wejścia w życie nowelizacji wszystkie osoby przebywające poza granicami kraju musiały płacić niejako podwójnie za wszystkie czynności urzędowe, jeśli te wykonywane są za pośrednictwem konsulatu.


Piotr Liss zwraca uwagę, że komentowany przepis nie uzależnia zwolnienia z opłaty skarbowej od podlegania danej czynności opłacie konsularnej, lecz od faktycznego pobrania tejże opłaty.

- Jest to szczególnie istotne w przypadkach, gdy konsul odstępuje od pobrania opłaty konsularnej bądź też dana czynność jest zwolnienia z tej opłaty na mocy ustawy o funkcjach konsulów RP - podsumowuje ekspert.


PRZYKŁAD: ILE MUSIELI PŁACIĆ PODATNICY

Jeśli osoba przebywająca we Francji chciała uzyskać polskie obywatelstwo, musiała zapłacić od takiego wniosku opłatę skarbową. Wynosi ona 219 zł. Opłatę uiścić można w tym przypadku wyłącznie przelewem na konto, gdyż wpłata gotówkowa nie wchodzi w grę. Dowód przelewu należy złożyć razem z wnioskiem. Jednocześnie wniosek składany jest w konsulacie, za co pobierana jest opłata konsularna w wysokości 300 euro (250 euro + 20 proc.).


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA