reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O zwolnieniu z PIT nie decyduje waluta

O zwolnieniu z PIT nie decyduje waluta

Wynagrodzenia osób realizujących programy unijne są zwolnione z PIT, jeśli pochodzą ze środków z funduszy UE. Nieważne jest, w jakiej walucie są wypłacane.

Podatnik pracował w spółce realizującej kontrakt na budowę odcinka jezdni jednej z dróg krajowych. Projekt realizowano w 75 proc. ze środków bezzwrotnej pomocy z UE, a w pozostałym zakresie z budżetu państwa. Podatnik zwrócił się do organów podatkowych z pytaniem, czy jego wynagrodzenie podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 1588). Pracodawca podatnika przez dwa wcześniejsze lata stosował do poboru zaliczek na PIT zwolnienie w wysokości 75 proc. naliczonego podatku. Z uwagi jednak na niejednoznaczne stanowisko organów podatkowych w tej kwestii, w ostatnim roku podatkowym tego zaniechał.

Organy podatkowe stwierdziły, że decydujące znaczenie ma fakt wypłacania wynagrodzenia z bieżącego rachunku złotowego, a nie z konta walutowego, na którym znajdują się środki na realizację projektu. Tym samym stwierdziły, że wynagrodzenie nie pochodzi ze środków unijnych. Sprawa trafiła przed WSA w Krakowie. Sąd podzielił stanowisko podatnika. W uzasadnieniu podkreślił, że przesłanki z art. 21 ust. 1 pkt 46 muszą być spełnione jednocześnie, aby móc skorzystać ze zwolnienia. Zdaniem sądu decydujące znaczenie ma pochodzenie środków na realizację projektu, a nie to, w jakiej walucie są one wypłacane jako wynagrodzenie.

Sygn. akt I SA/Kr 1555/06

Agnieszka Szymczak

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama