| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Określono warunki dla zwolnień podatkowych

Określono warunki dla zwolnień podatkowych

Resort finansów opracował nowe warunki korzystania ze zwolnienia od akcyzy. Dotyczą one odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów zawierających skażony alkohol.

Ministerstwo Finansów opracowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Zmiany dotyczą zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego skażonego używanego do produkcji rozcieńczalników i rozpuszczalników, środków zapobiegających zamarzaniu (płynów do spryskiwaczy samochodów) oraz produktów ułatwiających rozpalanie ognia.

Zwolnieniem od akcyzy, zgodnie z projektem, mają zostać objęte dodatkowo m.in. rozpuszczalniki i rozcieńczalniki oraz produkty ułatwiające rozpalanie ognia z produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w których zawarto alkohol etylowy skażony. W tym przypadku zwolnienie podatkowe będzie przysługiwało, pod warunkiem że wymienione substancje zostaną skażone ściśle określonymi skażalnikami.

Zawężenie liczby skażalników dla celów zwolnienia ma ułatwić działanie służb kontrolnych w zakresie ścigania przestępstw związanych z nielegalnym wyrobem i wprowadzaniem do obrotu napojów spirytusowych, nie tylko nieodpowiadających elementarnym normom sanitarnym, ale stanowiących wręcz zagrożenie dla zdrowia i życia potencjalnych konsumentów.

Jednocześnie projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie zwolnienia alkoholu etylowego zawartego w importowanych produktach. Dotyczy ono rozcieńczalników i rozpuszczalników oraz środków zapobiegających zamarzaniu (płynach do spryskiwaczy samochodów) i produktów ułatwiających rozpalanie ognia, pod warunkiem że został on skażony określonymi skażalnikami.

Ponadto Ministerstwo Finansów w omawianym projekcie rozporzadzenia wprowadza przepis zwalniający od akcyzy alkohol etylowy zawarty w rozcieńczalnikach i rozpuszczalnikach oraz środkach zapobiegających zamarzaniu i produktach ułatwiających rozpalanie ognia, pod warunkiem że produkty te znajdują się w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 5 litrów.

Projektowane zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »