reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Określono warunki dla zwolnień podatkowych

Określono warunki dla zwolnień podatkowych

Resort finansów opracował nowe warunki korzystania ze zwolnienia od akcyzy. Dotyczą one odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów zawierających skażony alkohol.

Ministerstwo Finansów opracowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Zmiany dotyczą zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego skażonego używanego do produkcji rozcieńczalników i rozpuszczalników, środków zapobiegających zamarzaniu (płynów do spryskiwaczy samochodów) oraz produktów ułatwiających rozpalanie ognia.

Zwolnieniem od akcyzy, zgodnie z projektem, mają zostać objęte dodatkowo m.in. rozpuszczalniki i rozcieńczalniki oraz produkty ułatwiające rozpalanie ognia z produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w których zawarto alkohol etylowy skażony. W tym przypadku zwolnienie podatkowe będzie przysługiwało, pod warunkiem że wymienione substancje zostaną skażone ściśle określonymi skażalnikami.

Zawężenie liczby skażalników dla celów zwolnienia ma ułatwić działanie służb kontrolnych w zakresie ścigania przestępstw związanych z nielegalnym wyrobem i wprowadzaniem do obrotu napojów spirytusowych, nie tylko nieodpowiadających elementarnym normom sanitarnym, ale stanowiących wręcz zagrożenie dla zdrowia i życia potencjalnych konsumentów.

Jednocześnie projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie zwolnienia alkoholu etylowego zawartego w importowanych produktach. Dotyczy ono rozcieńczalników i rozpuszczalników oraz środków zapobiegających zamarzaniu (płynach do spryskiwaczy samochodów) i produktów ułatwiających rozpalanie ognia, pod warunkiem że został on skażony określonymi skażalnikami.

Ponadto Ministerstwo Finansów w omawianym projekcie rozporzadzenia wprowadza przepis zwalniający od akcyzy alkohol etylowy zawarty w rozcieńczalnikach i rozpuszczalnikach oraz środkach zapobiegających zamarzaniu i produktach ułatwiających rozpalanie ognia, pod warunkiem że produkty te znajdują się w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 5 litrów.

Projektowane zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama