| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek tonażowy niezgodny z prawem Unii

Podatek tonażowy niezgodny z prawem Unii

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie w sprawie przepisów dotyczących polskiego podatku tonażowego w transporcie morskim. Nasze regulacje różnią się od unijnych i mogą naruszać prawo wspólnotowe.

Komisja Europejska podjęła 12 września 2007 r. decyzję o rozpoczęciu formalnego postępowania w spra-wie niektórych przepisów dotyczących polskiego systemu podatku tonażowego. Zgodnie z nimi przedsiębiorstwo spełniające określone kryteria może wybrać opodatkowanie podatkiem tonażowym liczonym od pojemności netto statku zamiast tradycyjnego opodatkowania dochodów z działalności morskiej podatkiem dochodowym.

Zdaniem Komisji wspólnotowe wytyczne w sprawie pomocy państwa dla transportu morskiego przewidują możliwość uznania przez KE za zgodną ze wspólnym rynkiem pomoc państwa dla przedsiębiorstw transportu morskiego w postaci podatku tonażowego. Jednak system przewidziany w polskich przepisach różni się pod wieloma względami od systemów tego rodzaju zatwierdzonych już wcześniej przez Unię Europejską.

Dlatego Komisja rozpoczęła postępowanie wyjaśniające, które ma na celu określenie, w jaki sposób te różnice mogą wpłynąć na ocenę zgodności polskich rozwiązań z zasadami wspólnego rynku. Zastrzeżenia Komisji Europejskiej wzbudziło m.in. objęcie podatkiem tonażowym osób fizycznych podlegających opodatkowaniu PIT. Unia ma również wątpliwości dotyczące wymogów nałożonych na przedsiębiorstwa opodatkowane podatkiem tonażowym. Chodzi o to, aby podlegały tej formie opodatkowania przez co najmniej pięć lat, a nie dziesięć lat, jak przyjęto w innych systemach podatku tonażowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK