REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dajesz żywność biednym? Zapłacisz mniejszy VAT

REKLAMA

Firmy przekazujące żywność organizacjom charytatywnym zapłacą mniej podatku - zdecydował Sejm. Skorzystają najbiedniejsi. Resort finansów obawia się przekrętów.
W środę, w czasie ostatniego posiedzenia Sejmu w tej kadencji, posłowie przyjęli poprawkę Senatu do ustawy o VAT. Resort finansów do ostatniej chwili próbował ją zablokować. Powoływał się na Komitet Integracji Europejskiej, który uznał poprawkę za sprzeczną z prawem unijnym. Posłowie nie posłuchali ostrzeżeń.

- Dzięki tej poprawce do ubogich będzie mogło trafić więcej żywności - mówił w czasie czwartkowej konferencji prasowej poseł Zbigniew Chlebowski z PO, która zgłosiła poprawkę w Senacie. - Poprawka znacznie obniża VAT od żywności przekazywanej organizacjom pożytku publicznego na cele charytatywne - tłumaczył w czwartek senator Platformy Mieczysław Augustyn.

W tej chwili np. piekarz, który chce podarować fundacji charytatywnej pieczywo, musi naliczyć taki VAT, jakby sprzedawał je w sklepie. Nowe przepisy pozwolą mu przecenić towar i naliczyć VAT od niższej wartości. Piekarz będzie jednak musiał szczegółowo dokumentować darowizny. Zasady określi Ministerstwo Finansów.

- Dobrze, że mimo podziałów politycznych w parlamencie ta poprawka zyskała poparcie - stwierdził w czasie czwartkowej konferencji o. Zdzisław Świniarski, zastępca dyrektora Caritas Polska. Ocenił, że dzięki nowym przepisom mniej żywności będzie się marnowało. W tej chwili wysoki VAT odstrasza wiele firm noszących się z zamiarem podarowania żywności potrzebującym. Wolą niesprzedaną żywność zniszczyć niż płacić wysoki podatek.

Marek Borowski z Federacji Polskich Banków Żywności powiedział, że w Polsce działa trzy tysiące organizacji charytatywnych, które pomagają 2 mln najbiedniejszych Polaków. Zdaniem senatora Augustyna nowe przepisy sprawią, że trafi do nich nawet dwukrotnie więcej żywności niż teraz. Obecnie w formie darowizn dostają 20 tys. ton produktów.

Przeciwko poprawce ostro protestowało Ministerstwo Finansów. Od dawna obawia się, że "poluzowanie" przepisów otworzy pole do nadużyć. Część żywności może trafić do organizacji charytatywnych jedynie "na papierze", w rzeczywistości zaś będzie ona sprzedawana po niższych cenach np. na targowiskach.

Doradcy podatkowi nie podzielają tych obaw. - To dobry krok i raczej nie widzę tu pola do nadużyć. Wiele zależy od tego, jak Ministerstwo Finansów określi zasady dokumentowania tego typu darowizn. I jak w praktyce będzie wyglądało ustalanie wartości rynkowej darowanych towarów - skomentował dla "Gazety" Piotr Żurowski, doradca podatkowy z firmy KPMG.

Piotr Skwirowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA