reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba udowodnić doświadczenie w księgowości

Trzeba udowodnić doświadczenie w księgowości

Przepisy nie określają, jak udowodnić doświadczenie w księgowości. Dlatego należy przedstawić wszystkie dokumenty poświadczające taką praktykę.


W celu otrzymania certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych trzeba wykazać doświadczenie w księgowości, o którym mowa w par. 4 rozporządzenia ministra finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Czytelnicy mają wątpliwości, w jaki sposób udokumentować doświadczenie, jeżeli nie jest ono zdobyte na podstawie stosunku pracy, ale np. umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej. Czy wystarczy np. wpis do ewidencji spółki zajmującej się usługowym prowadzeniem ksiąg.

W odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że par. 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie określa katalogu dokumentów, jakie należy złożyć, aby udokumentować praktykę w księgowości. Nakazuje jedynie, aby kopie dokumentów były uwierzytelnione przez notariusza. Zestaw dokumentów zależeć więc będzie od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy - jako dowód należy bowiem, zgodnie z art. 75 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego, dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama