| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ETS o rozliczeniach podatkowych używanych aut

ETS o rozliczeniach podatkowych używanych aut

Stosowanie przy ustalaniu wartości używanych aut przywożonych z innego państwa UE jednego kryterium utraty wartości opartego na wieku jest niezgodne z prawem unijnym.


ORZECZENIE

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Komisja/Grecja (C-74/06). Zdaniem ETS, stosując przy ustalaniu dla celów podatkowych wartości pojazdów używanych przywożonych do Grecji z innego państwa UE tylko kryterium utraty wartości opartego wyłącznie na wieku pojazdu oraz przyjmując obniżenie wartości o 7 proc. wobec samochodów mających od sześciu miesięcy do roku lub o 14 proc. w przypadku samochodów starszych niż rok, co nie gwarantuje, że należna opłata nie przekroczy, choćby tylko w niektórych przypadkach, kwoty opłaty rezydualnej zawartej w wartości podobnych używanych pojazdów już zarejestrowanych w kraju, Grecja uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 90 TWE.

ETS podkreślił, że hurtowa cena sprzedaży, która służy za podstawę przy szacowaniu przywożonych używanych samochodów, uwzględnia rodzaj pojazdu, to znaczy moc silnika, model i inne cechy techniczne, takie jak rodzaj napędu, opiera się na jednym kryterium, jakim jest wiek pojazdu. W przypadku samochodów, których wiek wynosi od sześciu do dwunastu miesięcy, warunek, że pojazd musi przejechać ponad 6 tys. kilometrów, nie pozwala stwierdzić, że skala ta uwzględnia przejechane przez pojazd kilometry.

Sporne przepisy nie umożliwiają uwzględnienia przejechanych kilometrów przy obliczaniu utraty wartości tego pojazdu. W tym przypadku wartość danego pojazdu, która stanowi podstawę do obliczania opłaty rejestracyjnej, będzie ustalana w nadmiernej wysokości, co prowadzić będzie do poboru opłaty, której kwota obliczona bez uwzględnienia rzeczywistej utraty wartości pojazdu będzie przekraczać kwotę opłaty rezydualnej zawartej w wartości podobnych używanych pojazdów już zarejestrowanych na terytorium kraju. Grecja oraz Komisja Wspólnot Europejskich ponoszą swoje własne koszty postępowania.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK