reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus pytać nie musi, ale może

Fiskus pytać nie musi, ale może

Organy podatkowe państw członkowskich mogą występować do zagranicznych organów podatkowych o udzielenie informacji na temat podatnika. Nie muszą jednak tego robić.ORZECZENIE

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Twoh International v. Staatssecretaris van Financiën, rozstrzygając zagadnienie konieczności występowania przez organy podatkowe do innych państw UE o udzielenie informacji.

Twoh, spółka z siedzibą w Holandii, dostarczała części komputerowe przedsiębiorstwom mającym siedziby we Włoszech. W umowach sprzedaży strony uzgodniły sposób dostawy według klauzuli handlowej z zakładu. Włoscy klienci nie dostarczyli Twoh żadnego oświadczenia dotyczącego dostaw, takiego jak wymagane przez holenderskie przepisy podatkowe, służącego wykazaniu wewnątrzwspólnotowego charakteru dostaw towarów dla celów zwolnienia od VAT w Holandii. Twoh zawsze jednak uznawała, że dokonywane przez nią dostawy były dostawami wewnątrzwspólnotowymi. W konsekwencji wystawiała faktury niezawierające kwoty VAT, a tym samym nie płaciła podatku od tych dostaw.

Po przeprowadzeniu kontroli organy podatkowe uznały, że nie zostało wykazane, że towary były transportowane lub wysyłane do innego państwa UE i że w związku z tym VAT powinien być zapłacony. W konsekwencji wezwały Twoh do zapłaty należnego podatku. Twoh wniosła odwołanie. W toku postępowania spółka zażądała, aby organy podatkowe zasięgnęły informacji pozwalających na ustalenie wewnątrzwspólnotowego charakteru spornych dostaw u właściwych organów włoskich, na podstawie Dyrektywy w sprawie wzajemnej pomocy i rozporządzenia w sprawie współpracy administracyjnej. Holenderskie organy podatkowe nie uwzględniły tego żądania.

Zdaniem ETS, Dyrektywa w sprawie wzajemnej pomocy przewiduje uprawnienie krajowych organów podatkowych do zwracania się o informacje, których nie mogą same uzyskać w celu zapobiegania oszustwom podatkowym. Jednak prawodawca wspólnotowy posłużył się słowem może, co oznacza, że zwrócenie się z takim wnioskiem nie jest w żaden sposób obowiązkowe. Do każdego z państw członkowskich należy dokonanie oceny konkretnych przypadków, w których brak jest informacji dotyczących czynności dokonanych przez podatników mających siedzibę na jego terytorium, oraz podjęcie decyzji, czy w tych przypadkach uzasadnione jest wystąpienie z wnioskiem o informacje.

Sygn. sprawy C-184/05

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama