| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Liczy się tylko limit zwrotu podatku

Liczy się tylko limit zwrotu podatku

Podatnika ubiegającego się o zwrot części VAT na materiały budowlane nie obowiązują limity dotyczące powierzchni użytkowej domu ustalone w definicji budownictwa społecznego.


Podatnicy mają wątpliwości, czy budując dom systemem gospodarczym, powinni brać pod uwagę przyjęty w definicji budownictwa społecznego limit powierzchni użytkowej. Z takim pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka, która w 2008 roku rozpocznie budowę domu jednorodzinnego o powierzchni przekraczającej 300 mkw. Podatniczka pyta, czy w takiej sytuacji będzie mogła uzyskać zwrot różnicy VAT w pełnej wysokości i czy obowiązuje ją limit 300 mkw.

Okazuje się, że podatnika budującego systemem gospodarczym obowiązują jedynie limity dotyczące kwoty zwrotu określone w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. nr 177, poz. 1468 z późn. zm.). Maksymalnie można odzyskać 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. (dla inwestycji wymagających pozwolenia na budowę) lub 30 mkw. (dla inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę) i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszonej przez GUS przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu.

System rekompensat dla osób budujących dom we własnym zakresie należy odróżnić od definicji budownictwa społecznego. Dotyczy ona nowych domów i mieszkań kupowanych od deweloperów lub spółdzielni mieszkaniowych i pozwala na stosowanie m.in. do usług dostawy takich nieruchomości obniżonej 7-proc. stawki VAT. Zwrot dla osób realizujących inwestycje systemem gospodarczym dotyczy natomiast zwrotu części wydatków na materiały budowlane.

Nowe rozwiązania w zakresie definicji budownictwa społecznego, które mają wejść w życie 1 stycznia 2008 r., ze swej istoty nie mogły objąć inwestycji realizowanych systemem gospodarczym, ponieważ regulacje dotyczące stosowania preferencyjnej stawki VAT na budownictwo społeczne nie odnoszą się do dostawy materiałów budowlanych. Dlatego jednocześnie z wprowadzeniem definicji budownictwa społecznego bezterminowo przedłużono stosowanie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Umożliwia ona osobom fizycznym - nabywcom materiałów budowlanych uzyskiwanie zwrotu równowartości kwoty wynikającej z różnicy stawki 22 i 7 proc. VAT.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »