| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłaty i podatek stanowią koszt

Opłaty i podatek stanowią koszt

Opłaty za użytkowanie wieczyste i podatek od nieruchomości mogą zostać zaliczone do kosztów, gdy mają związek z działalnością firmy.


ORZECZENIE

Sąd administracyjny poparł stanowisko podatników, którzy ponoszą wydatki na opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości, a także obsługę prawną nieruchomości. Wszystkie te wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - stwierdził WSA w Warszawie. W rozpatrywanej sprawie spółka budowała centrum handlowe i ponosiła wymienione wydatki związane z opłatami za grunt i nieruchomość. Organy podatkowe uznały, że wydatki te należy uznać za wydatki inwestycyjne, które można zaliczyć do kosztów po ukończeniu inwestycji w postaci odpisów amortyzacyjnych. Istota sporu sprowadzała się do uznania, czy są to koszty związane z prowadzoną działalnością spółki niezależnie od inwestycji, czy są to koszty inwestycyjne. Organy utrzymywały, że wydatki na opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości i obsługę prawną zgodnie z ustawą o CIT powiększają wartość początkową środka trwałego i należy je amortyzować. Spółka natomiast twierdziła, że bez względu na to, czy na spornym terenie prowadzi inwestycję, jest zobowiązana jako właściciel do uiszczania opłat za użytkowanie wieczyste i podatku od nieruchomości. Ponieważ wydatki te są pośrednio związane z prowadzoną działalnością przez spółkę, to zgodnie z ustawą o CIT można je zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Skład orzekający stwierdził także, że organy dokonały niewłaściwej wykładni ustawy o CIT, ponieważ do kosztów inwestycyjnych należy zaliczyć wydatki bezpośrednio związane z procesem inwestycyjnym. Opłaty za użytkowanie wieczyste oraz podatek od nieruchomości są natomiast niezależne od inwestycji.

Sygn. akt III SA/Wa 1157/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK