| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy mogą zyskać więcej

Gminy mogą zyskać więcej

Udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększy się w 2008 roku o prawie 2 mld zł. Nie wiadomo jednak, czy dane resortu finansów uwzględniają brak 3,5 mld zł w PIT z tytułu ulgi na dzieci.


Ministerstwo Finansów podało kilka istotnych dla finansów samorządów danych. Poinformowało o kwotach subwencji ogólnej na 2007 rok i środkach przekazanych na rachunki jednostek samorządu terytorialnego za trzy kwartały 2007 r. Z informacji tej wynika, że w części wyrównawczej gminy otrzymały już 3,2 mld zł z planowanych 4,3 mld, w części oświatowej 14,5 z 17,1 mld zł, a w części równoważącej 355 mln zł z planowanych 473 mln. Dochody z tytułu udziału w PIT przekroczyły 13,4 mld zł z planowanych 17,8 mld zł. Jeśli zestawimy te informacje z planowanymi na 2008 rok kwotami subwencji ogólnej oraz planowanym udziałem gmin w PIT, okaże się, że gminy otrzymają łącznie ok. 3 mld zł więcej niż w roku obecnym. Subwencja ogólna ma wynieść bowiem ponad 23 mld zł, z czego ponad 17 mld stanowić będzie część oświatowa. Natomiast udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych ma wynieść ponad 19 mld zł. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy dane przedstawione przez resort finansów uwzględniają brak ok. 3,5 mld zł z tytułu udziału w PIT, która wynika z wprowadzenia ulgi na dzieci w wysokości 1145 zł. Jeśli resort uwzględnił stratę, to podane informacje oznaczają znaczący wzrost wpływów i dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Jeśli jednak nie uwzględniono utraty wpływów z PIT, oznacza to faktycznie, że gminy, ale także powiaty i województwa, za mniejsze pieniądze będą musiały realizować te same zadania, co obecnie.

Dotychczas nikt nie mówił o rekompensacie dla gmin z powodu zmniejszenia ich wpływów. Bez takiej rekompensaty konsekwencje wprowadzenia ulgi na dzieci w podatku dochodowym głównie dla finansów gmin, które są największym wśród samorządów beneficjentem środków z PIT, byłyby poważne.

Ministerstwo Finansów poinformowało także o wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin, powiatów i województw. Wskaźniki te stanowią podstawę do wyliczenia projektowanej na 2008 rok części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat odpowiednio dla poszczególnych samorządów.

Zgodnie z przepisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w przypadku gmin część wyrównawczą subwencji ogólnej stanowi suma kwoty podstawowej oraz kwoty uzupełniającej. Kwotę podstawową otrzymują gminy, w których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest mniejszy niż 92 proc. wskaźnika dla wszystkich gmin. W przypadku powiatów kwotę podstawową otrzymają powiaty, których wskaźnik jest niższy niż wskaźnik dla wszystkich powiatów. Analogiczne przepisy jak dla powiatów obowiązują w województwach. Tabele z wyliczonymi wskaźnikami dla gmin, powiatów i samorządów zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Ważne!

Dotychczas nikt nie określił, czy gminy otrzymają rekompensatę za utracone wpływy w PIT

SUBWENCJA OGÓLNA I UDZIAŁY W PIT GMIN W 2008 ROKU

Subwencja ogólna wyniesie ponad 23 mld zł, w tym:

• 17,6 mld zł - część oświatowa

• 5 mld zł - część wyrównawcza

• 578 mln zł - część równoważąca

Udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych wyniesie ponad 19 mld zł.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »