REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy mogą zyskać więcej

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększy się w 2008 roku o prawie 2 mld zł. Nie wiadomo jednak, czy dane resortu finansów uwzględniają brak 3,5 mld zł w PIT z tytułu ulgi na dzieci.

Ministerstwo Finansów podało kilka istotnych dla finansów samorządów danych. Poinformowało o kwotach subwencji ogólnej na 2007 rok i środkach przekazanych na rachunki jednostek samorządu terytorialnego za trzy kwartały 2007 r. Z informacji tej wynika, że w części wyrównawczej gminy otrzymały już 3,2 mld zł z planowanych 4,3 mld, w części oświatowej 14,5 z 17,1 mld zł, a w części równoważącej 355 mln zł z planowanych 473 mln. Dochody z tytułu udziału w PIT przekroczyły 13,4 mld zł z planowanych 17,8 mld zł. Jeśli zestawimy te informacje z planowanymi na 2008 rok kwotami subwencji ogólnej oraz planowanym udziałem gmin w PIT, okaże się, że gminy otrzymają łącznie ok. 3 mld zł więcej niż w roku obecnym. Subwencja ogólna ma wynieść bowiem ponad 23 mld zł, z czego ponad 17 mld stanowić będzie część oświatowa. Natomiast udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych ma wynieść ponad 19 mld zł. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy dane przedstawione przez resort finansów uwzględniają brak ok. 3,5 mld zł z tytułu udziału w PIT, która wynika z wprowadzenia ulgi na dzieci w wysokości 1145 zł. Jeśli resort uwzględnił stratę, to podane informacje oznaczają znaczący wzrost wpływów i dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Jeśli jednak nie uwzględniono utraty wpływów z PIT, oznacza to faktycznie, że gminy, ale także powiaty i województwa, za mniejsze pieniądze będą musiały realizować te same zadania, co obecnie.

REKLAMA

Autopromocja

Dotychczas nikt nie mówił o rekompensacie dla gmin z powodu zmniejszenia ich wpływów. Bez takiej rekompensaty konsekwencje wprowadzenia ulgi na dzieci w podatku dochodowym głównie dla finansów gmin, które są największym wśród samorządów beneficjentem środków z PIT, byłyby poważne.

Ministerstwo Finansów poinformowało także o wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin, powiatów i województw. Wskaźniki te stanowią podstawę do wyliczenia projektowanej na 2008 rok części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat odpowiednio dla poszczególnych samorządów.

Zgodnie z przepisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w przypadku gmin część wyrównawczą subwencji ogólnej stanowi suma kwoty podstawowej oraz kwoty uzupełniającej. Kwotę podstawową otrzymują gminy, w których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest mniejszy niż 92 proc. wskaźnika dla wszystkich gmin. W przypadku powiatów kwotę podstawową otrzymają powiaty, których wskaźnik jest niższy niż wskaźnik dla wszystkich powiatów. Analogiczne przepisy jak dla powiatów obowiązują w województwach. Tabele z wyliczonymi wskaźnikami dla gmin, powiatów i samorządów zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Ważne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczas nikt nie określił, czy gminy otrzymają rekompensatę za utracone wpływy w PIT

SUBWENCJA OGÓLNA I UDZIAŁY W PIT GMIN W 2008 ROKU

Subwencja ogólna wyniesie ponad 23 mld zł, w tym:

• 17,6 mld zł - część oświatowa

• 5 mld zł - część wyrównawcza

• 578 mln zł - część równoważąca

Udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych wyniesie ponad 19 mld zł.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

REKLAMA

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA