reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą nowe obowiązki sprawozdawcze dla firm

Będą nowe obowiązki sprawozdawcze dla firm

Spółki podlegające Międzynarodowym Standardom Rachunkowości od 2010 roku będą musiały sporządzać dodatkowy element sprawozdania.


ZMIANA PRAWA

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała zmieniony Międzynarodowy Standard Rachunkowości 1. Dotyczy on prezentacji sprawozdań finansowych. Jak twierdzi Małgorzata Sobieszek, menedżer w dziale audytu firmy Ernst & Young, nowe zasady będą obowiązywać dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2009 r. lub później. Ekspert podkreśla, że spółki mogą zastosować standard wcześniej, jednak spółki z państw Wspólnoty będą mogły zastosować go dopiero po zatwierdzeniu zmienionego standardu przez Unię Europejską. Zmieniony standard wprowadza nowy element sprawozdań finansowych - sprawozdanie z wyniku całościowego (The statement of comprehensive income), w którym będą prezentowane wszystkie pozycje kosztów i przychodów - również te, które dotychczas były odnoszone bezpośrednio na kapitał.

Z kolei Gertruda Świderska, prezes MAC Auditor, kierownik Katedry Rachunowości Menedżerskiej SGH, wyjaśnia, że to sprawozdanie (rozszerzony dotychczasowy rachunek zysków i strat) może być prezentowane w jednym lub dwóch zestawieniach. Prezentuje ono efekt wszystkich, poza operacjami kapitałowymi przeprowadzanymi z właścicielami, zdarzeń mających wpływ na zmiany w kapitale własnym.

- Celem wprowadzonych zmian jest ujawnienie transakcji z właścicielami (akcjonariuszami, udziałowcami) oddzielnie od wszystkich pozycji przychodów i kosztów - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Dodaje, że obecnie, takie kategorie wyniku, jak np. zyski i straty z przeszacowania rzeczowych środków trwałych, są odnoszone wprost na kapitał własny.

Ponadto jak informuje Małgorzata Sobieszek, zmiany w standardzie objęły zasady prezentacji zestawienia zmian w kapitale własnym, prezentacji dywidend, jak i danych porównawczych w przypadku retrospektywnego zastosowania polityki rachunkowości. Wprowadzono też nowe nazwy podstawowych elementów sprawozdania, spółki będą mogły jednak pozostać przy dotychczasowym nazewnictwie.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama