| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie można przesłać faktury w pliku PDF

Nie można przesłać faktury w pliku PDF

W obecnym stanie prawnym podatnicy nie mają możliwości przesyłania faktur VAT w postaci pliku PDF ani pobierania ich z serwera, a następnie drukowania.

Sposobem na rozwiązanie problemów z przesyłaniem faktur VAT mogłaby być możliwość pobierania ich z serwera firmy. Kontrahent, któremu spółka wystawia fakturę, mógłby więc ją pobrać z serwera w pliku PDF. Następnie fakturę by drukował. W rezultacie firmy zmniejszyłyby koszty związane z wysyłaniem faktur pocztą. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jednak, że na takie sposoby przesyłania faktur VAT nie pozwalają przepisy.

Skarżąca spółka wystawia dużo faktur i przesyła je w tradycyjny sposób pocztą. Zwróciła się więc do naczelnika urzędu z wnioskiem o interpretację, czy taki sposób przesyłania faktur jest prawidłowy, a także czy wydrukowane następnie faktury stanowią podstawę do odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 53, poz. 535 z późn. zm.). Zdaniem spółki możliwe jest pobieranie faktury z serwera w formie pliku PDF. Wydrukowane faktury dawałyby także prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Organy podatkowe nie zgodziły się jednak z taką interpretacją i dowodziły, że faktury muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu ministra finansów z 25 maja 2005 r., m.in. w sprawie wystawiania faktur. Skoro są to faktury przesyłane drogą elektroniczną, powinny więc spełniać warunki określone w rozporządzeniu o e-fakturach. Podatnik nie ma więc możliwości pobierania faktur z serwera, a zatem nie dają one prawa do odliczenia VAT.

WSA po rozpoznaniu sprawy uznał, że stanowisko organów jest prawidłowe. Nie jest właściwą praktyką pobieranie faktur VAT z serwera spółki i drukowanie ich, ponieważ przepisy rozporządzeń, a także dyrektywy Unii Europejskiej nie przewidują takiego rozwiązania. Sąd zwrócił także uwagę, że przepisy wymagają, aby kontrahent zaakceptował otrzymaną fakturę. Możliwe jest więc przesyłanie e-faktur podpisanych podpisem elektronicznym lub korzystanie z systemu EDI.

Sygn. akt III SA/Wa 1341/07

Ważne!

Obecnie podatnicy mogą przesyłać e-faktury podpisane e-podpisem lub przez system EDI

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »