| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebne nowe ewidencjonowanie wydatków na wiedzę

Potrzebne nowe ewidencjonowanie wydatków na wiedzę

Wydatki na zwiększenie poziomu wiedzy w firmie są traktowane jako koszty. Wpływają niekorzystnie na wynik finansowy, mimo że firma osiąga z tego tytułu korzyści.


Nie ma odpowiedniego sposobu ewidencjonowania w księgach rachunkowych wiedzy. Zwróciła uwagę na ten problem prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego na XII Ogólnopolskim Forum Rachunkowości. Podkreśliła, że w tym zakresie rachunkowość jest zwodnicza. Jeżeli np. pracownik danej firmy będzie uczestniczył w szkoleniu, zostanie ujęte to w księgach rachunkowych jako koszt. Nie zostaną natomiast odzwierciedlone korzyści ze wzrostu kwalifikacji tego pracownika. Oznacza to, że wynik finansowy takiej jednostki będzie w krótkim okresie gorszy niż takiej, która nie podnosi kwalifikacji swojego personelu.

Ten problem potwierdza uczestniczka kongresu Józefa Rybarczyk z Bahlsen Sweet. Wiedza jest pewną inwestycją, która w przyszłości przyniesie korzyści. Powinna więc być ujmowana w aktywach.

Z kolei prof. Gertruda Świderska, prezes MAC Auditor, kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej w Szkole Głównej Handlowej, zwróciła uwagę na konieczność wykorzystania instrumentów rachunkowości zarządczej przez firmy, które tworzą sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Wymaga tego stosowanie np. MSR 2 - Zapasy. Standard pozwala stosować do wyceny produktów koszty planowane (normatywne, standardowe). Określa dodatkowo, że metoda kosztu standardowego opiera się na normalnym poziomie zużycia czynników produkcji (materiały, robocizna) oraz na normalnym poziomie wydajności i wykorzystania zdolności produkcyjnych.

- Aby spełnić wymagania standardu, jednostka musi dysponować odpowiednim systemem rachunku kosztów, czyli takim, który zapewni możliwość ustalenia kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych, czyli informacji rachunkowości zarządczej - stwierdziła Gertruda Świderska.

XII OGÓLNOPOLSKIE FORUM RACHUNKOWOŚCI

Forum zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji INFOR Training. Odbywa się w Jaworze w dniach 24-26 października 2007 r. pod hasłem - Czy polskie regulacje podatkowe i rachunkowe spełniają europejskie standardy? W Forum uczestniczy 130 osób.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK