| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > System podatkowy wymaga podstaw

System podatkowy wymaga podstaw

Polskie prawo podatkowe potrzebuje ram podstawowych. Obecnie opiera się na szczegółowych regulacjach i wyjątkach, które tylko komplikują cały system.


Czy polskie regulacje podatkowe i rachunkowe spełniają europejskie standardy? - na to pytanie odpowiadali specjaliści podczas panelu dyskusyjnego na XII Ogólnopolskim Forum Rachunkowości.

Wnioski ekspertów były zgodne - polskie przepisy podatkowe za bardzo skupiają się na szczegółach.

- W prawie podatkowym potrzebne są ramy, a nie wyjątki od wyjątków. Rozszerzanie katalogów wyłączeń powoduje otwieranie dróg do unikania płacenia podatków. Niestety, nie wszystkie grupy zawodowe są zainteresowane uproszczeniem prawa - wskazywała prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Również Aneta Pożarowska, doradca podatkowy, uważa, że nadmierna regulacja szkodzi. Żadną ustawą nie można uregulować wszystkiego. Niestety, w Polsce nawyk uszczegółowiania jest bardzo zakorzeniony.

- Wraz z rozwiązaniem parlamentu m.in. projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT poszedł do kosza. Szkoda, bo zawierał wiele korzystnych i potrzebnych rozwiązań. Zapewne nowy rząd będzie miał swoje pomysły na VAT. Niestety, poprzedni parlamentarzyści skupili się na mikronowelizacji ustawy o VAT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2008 r. Ona tylko bardziej skomplikuje system - dodała Aneta Pożarowska.

Doktor Ewa Walińska z Uniwersytetu Łódzkiego podkreśliła, że dobrą koncepcja na zmianę podatków jest europejski CIT. Jej zdaniem, jeśli polski podatek dochodowy nie zostanie zmieniony, lepiej nie będzie.

- Problemem po stronie podatków jest ogromna detaliczność. W Polsce prawo podatkowe nigdy nie będzie zbieżne z prawem bilansowym. Dlatego celem ustawodawcy powinno być stworzenie najbardziej klarownej bazy przepisów podatkowych - podsumował Jarosław Suder z firmy Deloitte.

XII OGÓLNOPOLSKIE FORUM RACHUNKOWOŚCI

Forum zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji INFOR Training. Odbywa się w Jaworze w dniach 24-26 października 2007 r. pod hasłem - Czy polskie regulacje podatkowe i rachunkowe spełniają europejskie standardy? W Forum uczestniczy 130 osób.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK