| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za spis z natury odpowiada kierownik

Za spis z natury odpowiada kierownik

Kierownik jednostki nie ma możliwości przerzucenia odpowiedzialności za spis z natury na inne osoby lub organy spółki.


Jak wynika z ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki, np. zarząd, ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku gdy określone obowiązki zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą.

Katarzyna Szaruga, biegły rewident, dyrektor departamentu audytu z Europejskiego Centrum Audytu podkreśla, że jedynie przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury nie może zostać powierzone innej osobie. Na tej podstawie stwierdzić można, że wyłącznie kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za zapewnienie przeprowadzenia inwentaryzacji w for- mie spisu z natury. Kierownik jednostki jest również odpowiedzialny za prawidłowość i terminowość przeprowadzenia inwentaryzacji.

- W związku z tym w celu rzetelnego wywiązania się z ustawowych obowiązków kierownik jednostki powinien zadbać o: wydawanie wewnętrznych przepisów, za pomocą których ustalane są zasady, terminy i sposób dokumentowania przeprowadzenia inwentaryzacji, powołanie komisji inwentaryzacyjnej, zespołów inwentaryzacyjnych oraz innych organów do przeprowadzenia określonych czynności inwentaryzacyjnych, zatwierdzanie wniosków w sprawie rozliczenia ujawnionych różnic inwentaryzacyjnych, przedstawionych przez komisję inwentaryzacyjną - twierdzi nasza rozmówczyni. Wyjaśnia również, że konsekwencje prawne niedopełnienia przez kierownika jednostki obowiązków związanych z inwentaryzacją przeprowadzaną w formie spisu z natury określają przepisy ustawy o rachunkowości, kodeks karny skarbowy, kodeks karny. W zależności od wagi szkody majątkowej wyrządzonej w wyniku nieprzeprowadzenia lub nierzetelnego przeprowadzenia spisu z natury może to być kara grzywny lub kara pozbawienia wolności.

- W trakcie swojej kariery zawodowej spotkałam się z sytuacją, w której po przeprowadzeniu inwentaryzacji w formie spisu z natury stwierdzono bardzo wysokie niedobory wyrobów gotowych, w spółce nie udało się wyjaśnić racjonalnych przyczyn tych niedoborów - twierdzi Katarzyna Szaruga. Wzbudziło to podejrzenia zarządu tej spółki o możliwych kradzieżach wyrobów i w celu zabezpieczenia swojej odpowiedzialności zarząd zgłosił zawiadomienie do prokuratury.

Ważne!

Konsekwencje prawne niedopełnienia przez kierownika jednostki obowiązków związanych z inwentaryzacją przeprowadzaną w formie spisu z natury określają przepisy ustawy o rachunkowości, kodeks karny skarbowy, kodeks karny

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK