| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > UKS nie pasują do policji finansowej

UKS nie pasują do policji finansowej

Platforma Obywatelska proponowała wprowadzenie policji finansowej zamiast dzisiejszego CBA, która miałaby tropić nieprawidłowości gospodarcze. W skład nowej instytucji miałaby zostać włączone także urzędy kontroli skarbowej. Zdaniem ekspertów nie jest to dobry pomysł.


Policja finansowa miałaby zastąpić dzisiejsze Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jej działalność będzie jednak szersza, bo miałyby zostać do niej włączone także urzędy kontroli skarbowej (UKS). Niezależni eksperci na razie nie widzą uzasadnienia dla takiego rozwiązania.

- Plany stworzenia superformacji zajmującej się ochroną ekonomicznych interesów państwa wynikają z faktu, że zjawiska takie jak zorganizowana przestępczość kryminalna, nadużycia w gospodarowaniu środkami publicznymi, oszustwa podatkowe czy pranie brudnych pieniędzy bywają ze sobą powiązane. Włoska Guardia di Finanza, do której modelu odwoływano się ostatnio dość często, jest przykładem takiej służby o wyraźnym profilu policyjno-militarnym - tłumaczył Marcin Baran, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young.

Jego zdaniem obecnie znaczna część działań realizowanych przez UKS ma zupełnie inny charakter. Wielu pracowników UKS zajmuje się czynnościami podobnymi do zadań swoich kolegów w urzędach skarbowych - sprawdzają prawidłowość rozliczeń podatkowych, rozstrzygają dylematy związane z interpretacją przepisów, opracowują decyzje podatkowe.

- Ich działalność ma również charakter orzeczniczy i w tym sensie nie do końca pasuje do pojęcia policji finansowej - dodał Marcin Baran.

Podobnego zdania jest Arkadiusz Michaliszyn, prawnik i partner w CMS Cameron McKenna, który wskazał, że z zapowiedzi liderów PO wynika, że zadaniem policji finansowej będzie tropienie nieprawidłowości o charakterze gospodarczym.

- Wydaje się, że istnienie dwóch równoległych służb zajmujących się sprawami podatkowymi, tj. urzędów skarbowych oraz UKS czy też policji finansowej niczemu nie służy. Ale chyba lubimy taki dualizm, skoro w Warszawie budowane będą dwa stadiony, mimo że potrzebny jest i stać nas na tylko na jeden. Nie rozumiem, dlaczego nie można włączyć pracowników oraz infrastruktury UKS do struktur urzędów skarbowych. Dawny UKS w ramach urzędów skarbowych stanowiłby dział kontrolny. Pozwoliłoby to zredukować koszty, ujednoliciłoby procedurę, wyeliminowałoby spory i niejasności kompetencyjne - podsumował Arkadiusz Michaliszyn.

CELE KONTROLI WYKONYWANYCH PRZEZ UKS

Celem kontroli skarbowej wykonywanej przez UKS jest ochrona interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa oraz zapewnienie skuteczności wykonywania zobowiązań podatkowych i innych należności stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych.

Celem kontroli skarbowej jest również badanie zgodności z prawem gospodarowania mieniem innych państwowych osób prawnych, przeciwdziałanie i zwalczanie naruszeń prawa obowiązującego w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i obrotu towarami przywożonymi z zagranicy.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK