| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska chce preferencji do 2010 roku

Polska chce preferencji do 2010 roku

Dziś Rada UE ds. Ekonomicznych i Finansowych ma dyskutować nad przedłużeniem okresów przejściowych dla preferencji podatkowych. Polska chce utrzymać niższy VAT na żywność i książki do końca 2010 roku.


NOWOŚĆ

Większość okresów przejściowych na stosowanie preferencyjnych stawek VAT w Polsce zakończy się 1 stycznia 2008 r. Do końca 2007 roku możemy stosować 7-proc. stawkę VAT na usługi gastronomiczne. Potem stawka ma wynosić 22 proc. Do 31 grudnia 2007 r. obowiązuje też 0-proc. stawka VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Od przyszłego roku towary te mają być objęte 7-proc. stawką VAT. Dłużej, bo do końca kwietnia 2008 r., ma zastosowanie 3-proc. VAT na nieprzetworzoną żywność i środki do produkcji rolnej (np. nawozy). Od 1 maja 2008 r. stawka VAT w tym zakresie ma wynosić 7 proc.

Również od 1 stycznia 2008 r. VAT na usługi mieszkaniowe ma wynosić 22 proc., zamiast 7 proc. Choć pod tym względem Polska się zabezpieczyła, przyjmując definicję budownictwa społecznego, która nadal pozwala stosować 7 proc. przy mieszkaniach spełniających określone kryteria powierzchni. Lepszym rozwiązaniem byłoby przedłużenie okresu przejściowego na całe budownictwo mieszkaniowe, gdyż preferencja miałaby szerszy zakres.

Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że wzrost VAT uda się przesunąć. Dziś Rada UE do spraw Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN) przeprowadzi tzw. debatę orientacyjną na temat przedłużenia okresów przejściowych do końca 2010 roku. Jeśli podczas posiedzenia ECOFIN poszczególne kraje nie zgłoszą zastrzeżeń, możliwe, że decyzja w sprawie dalszego stosowania niższych stawek zostanie podjęta w grudniu. Kraje UE uzgodniły wcześniej, że do końca 2010 roku przedyskutują na nowo kwestie VAT na obszarze Wspólnoty.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przeciwnikami preferencji podatkowych są m.in. Dania i Austria, a zwolennikami m.in. Francja i Anglia.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »