reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochody z odsetek od obligacji bez podatku

Dochody z odsetek od obligacji bez podatku

ZMIANA PRAWA - Do końca 2059 roku nie będzie pobierany od nierezydentów podatek od dochodów z tytułu odsetek od obligacji wyemitowanych w 2008 roku.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów nierezydentów. Wynika z niego, że nierezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego będący osobami fizycznymi, osobami prawnymi lub spółkami nieposiadającymi osobowości prawnej nie będą płacić podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z tytułu odsetek od obligacji wyemitowanych w 2008 roku. Zwolnienie ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych do 31 grudnia 2059 r.

Resort finansów wprowadzenie tego rozwiązania uzasadnia tym, że opodatkowanie odsetek oraz dochodów z tytułu sprzedaży, zamiany lub innej czynności prawnej mającej za przedmiot obligacje wyemitowane na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 26 czerwca 2006 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych na rynkach zagranicznych (Dz.U. nr 113, poz. 773) utrudniłoby uplasowanie tych obligacji wśród inwestorów zagranicznych i ograniczyłoby ich płynność na rynku wtórnym, co spowodowałoby wzrost kosztów emisji, a więc i wzrost kosztów dla budżetu.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama