| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przygotowanie pełnej informatyzacji

Przygotowanie pełnej informatyzacji

Towary do odprawy można zgłaszać elektronicznie. Jednak w praktyce na razie forma ta obejmuje tylko procedurę eksportową. W pozostałych obowiązują nadal dokumenty pisemne.


ZMIANA PRAWA

W opublikowanym rozporządzeniu ministra finansów zmieniającym przepisy w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz.U. nr 210, poz. 1529), zmienione zostały przepisy dotyczące zgłoszeń dokonywanych przy pomocy systemu informatycznego.

Zgłoszenia elektroniczne, aby zostały przyjęte przez organy celne, powinny być zgodne z wytycznymi publikowanymi na stronie internetowej ministra finansów. W rozporządzeniu zaznaczono jednak, że organy celne mogą rejestrować towary elektronicznie tylko wtedy, gdy pozwolą im na to warunki techniczne.

Zmiana rozporządzenia spełnia wymogi Unii Europejskiej w zakresie informatyzacji procedur celnych. Jednak, jak przyznaje Józef Gębaczka, przewodniczący komisji celnej Polskiej Izby Spedycji i Logistyki (PISiL), w praktyce zgłoszenia elektroniczne na razie obejmują tylko procedury wywozu towarów w ramach wdrażanego przez administrację celną od sierpnia tego roku System Kontroli Eksportu (ECS).

- Nowe przepisy w sprawie zgłoszeń elektronicznych przygotowują dopiero grunt pod pełną automatyzację wszystkich zgłoszeń celnych. Są pewną koncepcją, której całkowite wdrożenie nastąpi w niedalekiej przyszłości. Na razie dotyczy to eksportu, ale przypuszczam, że już w przyszłym roku elektronicznie zgłaszać będzie można także i import - tłumaczy.

Ważne jest to, że urzędy skarbowe uznają już zgłoszenia elektroniczne przy składaniu deklaracji podatkowych przez eksporterów - klucz elektroniczny zastępuje własnoręczny podpis.

Ci, którzy go posiadają, z powodzeniem mogą już odprawiać towary w ramach ECS - dodaje nasz rozmówca.

Trzeba zaznaczyć, że zgłoszenie elektroniczne może zostać dokonane po uprzednim pisemnym zgłoszeniu przez zainteresowaną osobę właściwemu organowi celnemu zamiaru dokonywania zgłoszeń celnych w takiej formie. W przypadku korzystania z tej procedury nie jest konieczne bezpośrednie przedstawianie organom celnym załączników do tego zgłoszenia. Do czasu zwolnienia towarów dokumenty te powinny pozostawać jedynie w dyspozycji organu celnego u zgłaszającego, a po zwolnieniu u osoby uprawnionej do korzystania z procedury celnej. Przedstawić razem ze zgłoszeniem, w myśl rozporządzenia, należy tylko te dokumenty, które wymagają adnotacji, uwierzytelnienia lub ostemplowania przez organ celny. Znowelizowane przepisy o zgłoszeniach elektronicznych wchodzą w życie 29 listopada tego roku.

Ważne!

Osoba fizyczna zainteresowana formą rejestracji elektronicznej musi posiadać specjalny kod identyfikacyjny przynależny do danego zgłoszenia albo też kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »