| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy minister finansów mówi o priorytetach

Nowy minister finansów mówi o priorytetach

Redukcja polskiego długu, podatków oraz kosztów pracy przy utrzymaniu równowagi makroekonomicznej koniecznej dla wejścia do strefy euro - to cele nowego rządu.


Potrzebujemy redukcji długu, obniżki stawek podatkowych i podatków obciążających pracę przy podtrzymaniu równowagi makroekonomicznej i rozważnym wzroście wydatków publicznych - mówi Jacek Rostowski w wywiadzie dla agencji Dow Jones, który został przeprowadzony jeszcze przed zaprzysiężeniem nowego rządu.

- Ale tego nie zrobi się od razu, to powinno się znaleźć w średnioterminowym planie - dodał.

Nowy minister finansów dodał, że Polska powinna utrzymać równowagę ekonomiczną wymaganą dla przyjęcia euro, jednocześnie nie spiesząc się z przyjęciem wspólnej waluty.

Jednak, jak powiedział, wierzy, że wejście do euro będzie bardzo korzystne dla polskiej gospodarki w średnim i długim terminie, ale podkreślił ryzyko związane z wejściem do ERM2 (przedsionka przed euro) bez utrzymania pełnej kontroli nad inflacją oraz przy braku równowagi fiskalnej i zewnętrznej.

Według Ryszarda Petru, głównego ekonomisty Banku BPH, wywiad jest potwierdzeniem, że dla nowego rządu najważniejsze będą kwestie podatkowe i ustabilizowanie finansów publicznych.

- Rozumiem, że na tym etapie minister finansów unika jasnych deklaracji co do euro, bo rzeczywiście jest jeszcze na to czas. Byłbym jednak zdziwiony, gdyby wejście do strefy euro nie znalazło się wśród priorytetów rządu - podkreśla główny ekonomista BPH.

- Minister obawia się wzrostu inflacji i wskazuje, że nie ma sensu wchodzić do ERM2 bez pewności, że kryteria m.in. inflacyjne zostaną trwale spełnione. Mamy dziś duże ryzyko wzrostu inflacji i stopy procentowe mogą dużo nie pomóc - dodał.

W sobotę minister finansów przedstawi w Sejmie projekt budżetu na 2008 rok przygotowany przez poprzedni rząd. Zmiany mają zostać dokonane dopiero na etapie prac w sejmowych komisjach.

Fot. Wojciech Górski

Jacek Rostowski, minister finansów, w sobotę będzie miał pierwszą publiczną okazję przedstawić posłom swój plan poprawy kondycji polskich finansów

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »