reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ostatni dzień na VAT-11

Ostatni dzień na VAT-11

Dziś mija termin złożenia przez osoby, które sprzedały nowy środek transportu na rzecz podmiotu z krajów Unii, deklaracji VAT-11.

Podatnikami VAT są zarejestrowane podmioty gospodarcze, które wykonują działalność gospodarczą.

W niektórych jednak przypadkach podatnikiem VAT zostanie osoba prywatna, nawet gdy nie prowadzi działalności gospodarczej, ale dokonała określonej czynności.

Tak będzie w przypadku sprzedaży pojazdów (np. samochodów) stanowiących nowe środki transportu, czyli pojazdów lądowych, wodnych lub powietrznych. Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jeżeli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Osoby te, dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu, muszą do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, złożyć deklarację VAT-11.

Oznacza to, że termin do złożenia mija do 30 listopada. W deklaracji wykazuje się wartość transakcji netto. Jednocześnie istnieje możliwość zwrotu podatku, który nabywca zapłacił wcześniej z tytułu nabycia tego nowego środka transportu. Kwotą podatku naliczonego (podlegającą zwrotowi) jest kwota stanowiąca równowartość 22 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy nowego środka transportu. Nie może być jednak ona wyższa niż kwota podatku zawartego w fakturze stwierdzającej nabycie nowego środka transportu lub dokumencie celnym albo podatku zapłaconego przez tego podatnika od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego środka.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rakoczy, Wroński Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

www.rakoczy.com.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama