reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT-y w sieci na prima aprilis?

PIT-y w sieci na prima aprilis?

Od 1 kwietnia 2008 r. będziemy mogli wysyłać internetem do urzędów skarbowych roczne zeznania podatkowe PIT - zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów - pisze "Gazeta Wyborcza"


Był początek 2000 r., gdy ówczesny wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz obwieścił: - W przyszłym roku podatnicy będą mogli przekazywać do urzędów skarbowych deklaracje miesięczne oraz roczne zeznania podatkowe za pomocą internetu. Od tamtej pory podobne zapewnienia kolejnych ministrów słyszeliśmy niemal co roku. Za każdym razem kończyło się na obietnicach. I nawet jeśli wypełnialiśmy zeznania roczne w komputerze, trzeba je było drukować i nieść lub wysyłać do urzędu listem poleconym.


Tym razem może być inaczej. Mniej więcej dwa miesiące temu Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wysyłanie PIT-ów do urzędów będzie możliwe od 1 kwietnia 2008 r. Teraz na swej stronie internetowej resort pokazał projekt rozporządzenia potwierdzający te zapowiedzi. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, to internetowe PIT-owanie będzie możliwe jeszcze w czasie rozpoczynającej się za dwa tygodnie kampanii rozliczeń z fiskusem z podatku od dochodów osobistych za 2007 r. Projekt rozporządzenia przewiduje, że od 1 kwietnia przyszłego roku siecią do urzędów skarbowych podatnicy będą mogli wysyłać wypełnione formularze zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Do tego także załączniki PIT/O, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/B, PIT/Z i PIT/ZG.


E-deklaracje, bo tak formularze wysyłane internetem nazywa resort finansów, mają nam ułatwić załatwianie spraw podatkowych. Ma być szybciej, taniej i bez stresu.


Tu kończą się dobre wiadomości. Zła jest taka: żeby wysłać do urzędu zeznanie podatkowe internetem, trzeba je będzie podpisać tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Wyrobienie takiego podpisu i zakup czytników umożliwiających jego stosowanie to wydatek kilkuset złotych rocznie. To oznacza, że na początku na wysyłanie PIT-ów internetem zdecydują się zapewne tylko nieliczni podatnicy - ci, którzy mają już podpis elektroniczny, bo wykorzystują go do innych operacji w sieci. W przyszłości, na użytek m.in. podatków, może być wprowadzony inny rodzaj podpisu elektronicznego, tańszy i łatwiej dostępny. Ta sprawa ciągle jest jednak w fazie projektów.


Tymczasem w projekcie rozporządzenia resort finansów umieścił też listę 33 formularzy (głównie związanych z VAT, ale też np. z CIT i podatkiem od gier), które wszyscy podatnicy będą mogli wysyłać internetem od początku przyszłego roku. Kolejna porcja e-deklaracji uruchomiona ma być od lipca 2008, a na początku 2009 r. siecią do urzędów można już będzie wysyłać przeszło 80 rodzajów różnych druków podatkowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

gazeta.pl
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama