reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożyczka instrumentów finansowych bez podatku

Pożyczka instrumentów finansowych bez podatku

Pożyczka instrumentów finansowych nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.


ZMIANA PRAWA

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Projekt, którego celem jest przede wszystkim dostosowanie polskich przepisów do regulacji prawa wspólnotowego, zakłada m.in. poszerzenie katalogu instrumentów finansowych.

Nowelizacja wprowadza jednocześnie zmiany w ustawach podatkowych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadzone zostanie nowe zwolnienie z podatku pożyczek instrumentów finansowych (nowy pkt 9c w art. 9 ustawy). Zmiana związana jest z uchyleniem ust. 3 w art. 19 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który wyłączał spod rygorów kodeksu cywilnego pożyczkę papierów wartościowych. W konsekwencji taka transakcja stawała się umową nienazwaną i nie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Wprowadzenie zwolnienia będzie zatem skutkowało zachowaniem dotychczasowego stanu prawnego. Ponadto w art. 9 pkt 9 ustawy dokonano usunięcia wyrazu maklerskich na skutek likwidacji pojęcia maklerskich instrumentów finansowych w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi.

W związku z rozszerzeniem i zmianą numeracji katalogu instrumentów finansowych projekt przewiduje również modyfikację art. 17 ust. 1e pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulującego zwolnienie od podatku w przypadku nabycia papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych w celu przeznaczenia osiągniętego z nich dochodu na cele statutowe. Przepis w nowym brzmieniu odwołuje się do zmienionego art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który wymienia następujące instrumenty finansowe: opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama