reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korekty w ratach dla techników dentystycznych

Korekty w ratach dla techników dentystycznych

Technicy dentystyczni od 2008 roku nie mogą odliczać VAT. W związku z tym będą mogli korygować VAT naliczony od ruchomości przez kolejne dwa lata, a od nieruchomości przez cztery lata.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie warunków dokonywania korekt kwot podatku naliczonego przez niektórych podatników. Skierowany jest on do techników dentystycznych.

Do 31 grudnia 2007 r. usługi i dostawy dokonywane przez tę grupę podatników były opodatkowane 7-proc. stawką VAT. W związku z tym, że od 1 stycznia 2008 r. świadczone przez techników dentystycznych usługi oraz dostawy przez nich protez i sztucznych zębów nie są opodatkowane VAT, nie będzie tym podatnikom przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W przypadku podatników, którzy obniżyli kwotę VAT należnego o cały VAT naliczony od wykorzystywanych przez siebie towarów lub usług, i u których cała sprzedaż od 1 stycznia 2008 r. będzie zwolniona od VAT, wystąpi konieczność jednorazowej korekty kwoty odliczonego podatku. Szczególnie dużym obciążeniem finansowym dla tych podatników może być jednorazowa korekta od nabytych przez nich ruchomości i nieruchomości.

W związku z tym MF zaproponowało, aby umożliwić technikom dentystycznym rozłożenie tej korekty w równych częściach na najbliższe lata - w przypadku środków trwałych niebędących nieruchomościami na dwa lata, a w przypadku nieruchomości na cztery lata.

W rozporządzeniu przewidziano, że korekta będzie dokonywana w deklaracji podatkowej składanej za styczeń danego roku podatkowego, a w przypadku podatników składających deklaracje za okresy kwartalne - za I kwartał danego roku podatkowego.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama