reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbowcy narzekają na resort

Skarbowcy narzekają na resort

Urzędnicy skarbowi uważają, że szukanie oszczędności w skarbówce bez reformy Ministerstwa Finansów jest irracjonalne. Są też niezadowoleni z kierowania organami podatkowymi i celnymi przez resort.


NOWOŚĆ

Gazeta Prawna dotarła do listu pracowników skarbowych skierowanego do ministra finansów Jacka Rostowskiego. W liście tym urzędnicy domagają się zmian organizacyjnych głównie w resorcie. Zdaniem związkowców niepokojąca i oburzająca jest obecna sytuacja, jaka ma miejsce w związku z nieracjonalną organizacją nadzoru Ministerstwa Finansów nad służbami podatkowymi i celnymi. Niepokój urzędników budzi też tendencja do reformowania podległych urzędów i nakazywania często irracjonalnych oszczędności, bez uprzedniego właściwego zreformowania samego MF.

Jako przykład pracownicy skarbówki podają istniejącą dysproporcję na niekorzyść służb podatkowych, zarówno w liczbie pracowników odpowiedzialnych za nadzór nad służbami celnymi i podatkowymi, jak również liczbie departamentów odpowiedzialnych za nadzór. Izby i urzędy skarbowe nadzoruje jeden departament MF, a izby i urzędy celne - trzy departamenty.

- Czas przeprowadzić reformę służb, ale nie powinna się ona zaczynać w jednostkach podległych, lecz w samym Ministerstwie Finansów - podkreślają urzędnicy. Ich zdaniem nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia dla istniejącej sytuacji - przeciwnie, należy jak najszybciej dokonać reorganizacji departamentów odpowiedzialnych w MF za służby podatkowe i celne w taki sposób, aby ich struktura organizacyjna i liczba pracowników była proporcjonalna do liczby nadzorowanych jednostek organizacyjnych w poszczególnych służbach, liczby etatów itp.

Skarbowcy zastrzegają, że w departamentach ministerialnych odpowiedzialnych za nadzór nad służbą celną nie jest zatrudnionych za dużo pracowników.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama