| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbowcy narzekają na resort

Skarbowcy narzekają na resort

Urzędnicy skarbowi uważają, że szukanie oszczędności w skarbówce bez reformy Ministerstwa Finansów jest irracjonalne. Są też niezadowoleni z kierowania organami podatkowymi i celnymi przez resort.


NOWOŚĆ

Gazeta Prawna dotarła do listu pracowników skarbowych skierowanego do ministra finansów Jacka Rostowskiego. W liście tym urzędnicy domagają się zmian organizacyjnych głównie w resorcie. Zdaniem związkowców niepokojąca i oburzająca jest obecna sytuacja, jaka ma miejsce w związku z nieracjonalną organizacją nadzoru Ministerstwa Finansów nad służbami podatkowymi i celnymi. Niepokój urzędników budzi też tendencja do reformowania podległych urzędów i nakazywania często irracjonalnych oszczędności, bez uprzedniego właściwego zreformowania samego MF.

Jako przykład pracownicy skarbówki podają istniejącą dysproporcję na niekorzyść służb podatkowych, zarówno w liczbie pracowników odpowiedzialnych za nadzór nad służbami celnymi i podatkowymi, jak również liczbie departamentów odpowiedzialnych za nadzór. Izby i urzędy skarbowe nadzoruje jeden departament MF, a izby i urzędy celne - trzy departamenty.

- Czas przeprowadzić reformę służb, ale nie powinna się ona zaczynać w jednostkach podległych, lecz w samym Ministerstwie Finansów - podkreślają urzędnicy. Ich zdaniem nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia dla istniejącej sytuacji - przeciwnie, należy jak najszybciej dokonać reorganizacji departamentów odpowiedzialnych w MF za służby podatkowe i celne w taki sposób, aby ich struktura organizacyjna i liczba pracowników była proporcjonalna do liczby nadzorowanych jednostek organizacyjnych w poszczególnych służbach, liczby etatów itp.

Skarbowcy zastrzegają, że w departamentach ministerialnych odpowiedzialnych za nadzór nad służbą celną nie jest zatrudnionych za dużo pracowników.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »