REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba zainstalować nową wersję programu Płatnik 7.02.001

Łukasz Kowalczyk
W pierwszych dniach stycznia 2008 r. na stronach internetowych ZUS i Prokom Software SA pojawiła się nowa wersja programu Płatnik. Wersja oznaczona jako 7.02.001 jest już drugą wersją wydaną w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wersję tę należy stosować już od sporządzania dokumentów rozliczeniowych za styczeń br. Płyty z programem są dostępne w jednostkach terenowych ZUS od drugiej połowy stycznia.

Główną przyczyną wydania nowej wersji programu Płatnik była konieczność dostosowania programu do zmian wynikających z II etapu obniżenia stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe. Od 1 stycznia 2008 r. wysokość tej stopy zmniejszyła się do 6%, a składka ta jest obecnie finansowana w wysokości 1,5% przez ubezpieczonego, a 4,5% przez płatnika.

Instalacja programu:

• włóż płytę CD do napędu i wybierz Instaluj program Płatnik lub uruchom ściągnięty wcześniej plik instalacyjny setup.exe,

• w kreatorze kliknij Wykonaj instalację programu Płatnik 7.02.001 (Uwaga! Nie należy odinstalowywać poprzedniej wersji programu),

Autopromocja

• zaznacz (rys. 1), by nowo zainstalowany Płatnik pracował z dotychczasową bazą danych, a następnie wybierz przycisk Dalej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wprowadź dane administratora oraz bieżące hasło do otwarcia programu,

• po zakończeniu procesu instalacji wciśnij Zakończ,

• uruchom program Płatnik.

Rys. 1. Zaznacz, aby program pracował z dotychczasową bazą. Oszczędzi Ci to ewentualnych problemów przy podłączaniu poprzedniej bazy danych.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WAŻNE!

Jeżeli poprzednią wersją Płatnika zainstalowaną na komputerze była wersja starsza niż 7.01.001, to po uruchomieniu komputera program poinformuje o konieczności przeprowadzenia tzw. konwersji bazy danych i zaproponuje zrobienie kopii zapasowej aktualnej bazy. W takiej sytuacji nie należy nic zmieniać. Wciśnij przycisk Dalej i pozwól na przeprowadzenie konwersji bazy danych, a następnie kliknij przycisk Połącz.

Najważniejsze zmiany w wersji 7.02.001:

Autopromocja

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur z bazą narzędzi online

Kup książkę:

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur + narzędzia online

• w parametrach wyliczeniowych programu ustalono stopę procentową składki na ubezpieczenia rentowe obowiązującą od 1 stycznia 2008 r. w wysokości 6% (rys. 2),

• zmieniono zasady finansowania składki na ubezpieczenia rentowe od 1 stycznia 2008 r. Od nowego roku składkę w części 1,5% podstawy wymiaru finansuje ubezpieczony, a resztę (4,5% podstawy wymiaru) - finansuje płatnik składek,

• zmodyfikowano i wprowadzono nowe reguły weryfikacji pól dotyczących finansowania składek przez PFRON na dokumencie ZUS DRA,

• wprowadzono zmiany opisów kodów tytułu ubezpieczeń: 05 10, 05 60, 05 61, 05 70, 07 10, 09 10,

• wprowadzono zmiany dotyczące okresów obowiązywania kodów tytułu ubezpieczeń: 05 60, 05 61, 05 12 i 05 72.

Rys. 2. W wersji 7.02.001 zmieniono wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe i dostosowano program do nowych zasad jej finansowania.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Kowalczyk, informatyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2022 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA