| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą obowiązywały nowe, bardziej szczegółowe formularze

Będą obowiązywały nowe, bardziej szczegółowe formularze

Sprawozdania budżetowe w 2008 roku będą sporządzane według nowych wzorów - wynika z obowiązującego już rozporządzenia ministra finansów.


NOWE PRAWO

Zmiany dotyczące sprawozdań wprowadziło obowiązujące od 30 stycznia rozporządzenie ministra finansów z 25 stycznia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. nr 16, poz. 100). Należy jednak pamiętać, że miesięczne sprawozdania Rb-27S i RB-28S za grudzień oraz Rb-Z i Rb-N za IV kwartał ubiegłego roku, jak i sprawozdanie roczne Rb-WS za 2007 rok sporządza się według dotychczasowych zasad.

Nowe wzory sprawozdań rozszerzają zakres danych wykazywanych w sprawozdawczości budżetowej. Zmiany wymagań wynikały z konieczności ujednolicenia formularzy sprawozdania Rb-Z, dotyczącego długu publicznego, i Rb-N dotyczącego należności.

W przepisach rozporządzenia pojawiły się również wytyczne dotyczące treści, którą należy wpisać w każdej kolumnie sprawozdania, a także definicje używanych pojęć.

Dodatkowo rozporządzenie wprowadza roczne sprawozdanie uzupełniające o stanie zobowiązań - Rb-UZ, a także o stanie należności - Rb-UN. Nowy obowiązek wynika z konieczności rozszerzenia zakresu informacji wymaganych przez Eurostat.

Należy pamiętać, że roczne sprawozdanie Rb-UZ i Rb-UN będzie sporządzane po raz pierwszy dopiero za 2008 rok. Ponadto warto zwrócić uwagę również na jeszcze jedną zmianę. Do tej pory miesięczne sprawozdania Rb-27S i Rb-28S za grudzień pozostawały w jednostkach samorządu terytorialnego; teraz będą przekazywane do Ministerstwa Finansów. Do tej pory tak było ze sprawozdaniami za marzec, czerwiec i wrzesień.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK