| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Abolicja dla Polaków pracujących za granicą

Abolicja dla Polaków pracujących za granicą

Platforma Obywatelska złożyła wczoraj w Sejmie projekt ustawy umożliwiający wprowadzenie abolicji podatkowej dla pracujących za granicą.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja zakłada wpro- wadzenie delegacji usta- wowej w przepisach Ordynacji podatkowej umożliwiającej ministrowi finansów wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku. Dotyczyłoby ono podatników, którzy na mocy ustawy o PIT, pomimo zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania, są zobowiązani do zapłacenia w Polsce podatku od dochodów uzyskanych za granicą, które zostały tam opodatkowane. W tym celu zaproponowano wprowadzenie nowego par. 1b w art. 22 Ordynacji podatkowej.

Wprowadzany przepis stanowi jedynie delegację dla ministra finansów do wydania odpowiedniego rozporządzenia.

Swój projekt dotyczący abolicji złożyła też Lewica i Demokraci. Premier Donald Tusk oświadczył, że nieważne jest, kto składa projekt, najważniejsze, aby skutecznie ochronić Polaków przed skutkami podwójnego opodatkowania. Zapowiedział też, że najlepsze rozwiązanie zostanie wprowadzone jeszcze w tym roku.

Propozycja PO daje możliwość objęcia zaniechaniem poboru podatku wszystkich Polaków pracujących w krajach, z którymi Polska zawarła umowy przewidujące niekorzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania.

Ważne!

Abolicja objęłaby podatników uzyskujących dochody w kraju, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidującą stosowanie metody proporcjonalnego odliczenia

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »