| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przy uldze meldunkowej liczy się data zameldowania

Przy uldze meldunkowej liczy się data zameldowania

Skorzystanie z ulgi meldunkowej uzależnione jest od faktycznego okresu zameldowania.


ORZECZENIE

Zapadł kolejny, korzystny dla podatników wyrok dotyczący ulgi meldunkowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wczoraj interpretację, którą w imieniu ministra finansów wydał dyrektor izby skarbowej w Bydgoszczy. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy byli zameldowani w budynku lub lokalu mieszkalnym, przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

- Ustawodawca postawił tylko jeden wymóg. Organ podatkowy nie może być więc bardziej restrykcyjny niż ustawodawca - stwierdził sędzia, uzasadniając wyrok. A zatem zameldowanie może być oderwane od posiadania lokalu lub prawa do lokalu. Nie ma także znaczenia fakt, że zwolnienie w PIT weszło w życie 1 stycznia 2007 r.

Skarżący, który był kilka lat zameldowany w lokalu mieszkalnym, w 2007 roku nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i w tym samym roku sprzedał mieszkanie. Zwrócił się do ministra finansów z wnioskiem o interpretację, czy w takiej sytuacji korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT.

Pełnomocnik ministra finansów argumentował, że ulga ma zastosowanie do nabycia nieruchomości po 1 stycznia 2007 r. Okres 12 miesięcy - zdaniem ministra - należy liczyć od dnia nabycia lokalu mieszkalnego lub budynku. Do okresu zameldowania nie należy wliczać okresu przed dniem nabycia. Argumentacji tej nie podzielił jednak sąd.

Wcześniej inne sądy administracyjne - m.in. WSA w Szczecinie (sygn. akt I SA/Sz 330/07) - również orzekały na korzyść podatników, tak jak WSA w Warszawie.

Sygn. akt III SA/Wa 1992/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »