| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niepewne 2 proc. darowizny

Niepewne 2 proc. darowizny

W Sejmie nie ma zdecydowanego poparcia dla poselskiej propozycji zwiększenia do 2 proc. podatku przekazywanego organizacjom pożytku publicznego.


ZMIANA PRAWA

Klub LiD złożył w Sejmie projekt ustawy umożliwiający podatnikom przekazywanie 2 proc., a nie jak dotychczas 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Posłowie innych klubów ostrożnie odnoszą się do projektu. Krystyna Skowrońska (PO) ocenia propozycję jako przedwczesną.

- Jedynie około 20 do 30 proc. osób uprawnionych dzieli się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego. W związku z tym należy w pierwszej kolejności spopularyzować przekazywanie 1 proc. podatku, a dopiero w przyszłości zastanawiać się nad możliwością zwiększenia odpisu. Krystyna Skowrońska zwróciła uwagę, że w rozliczeniach podatkowych za 2007 rok podatnicy po raz pierwszy będą korzystać z uproszczonych zasad przekazywania 1 proc. podatku.

- Potrzeba dwóch lat obserwacji, żeby ocenić, czy nowe przepisy spowodują zwiększenie grona chętnych do przekazywania części podatku. Jeżeli tak się stanie, możemy rozważać wprowadzenie 2 proc. - mówi poseł Krystyna Skowrońska.

Podkreśla, że obecnie, gdy 1 proc. nie jest w pełni wykorzystywany, nie ma podstaw do dodatkowego uszczuplania dochodów budżetowych.

Poseł Jan Łopata (PSL) pozytywnie ocenia sam pomysł zasilenia organizacji pożytku publicznego dodatkowymi środkami.

- Wiadomo jednak, że takie działanie wiąże z określonymi kosztami dla budżetu. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy klub PSL po głębszej analizie skutków finansowych propozycji opowie się za złożonym projektem - mówi poseł.

Propozycji nie chcieli komentować posłowie PiS. Aleksandra Natalii-Świat powiedziała, że ocena propozycji będzie możliwa dopiero po zapoznaniu się przez klub z projektem ustawy.

800 mln zł mogłyby otrzymać organizacje pożytku publicznego, gdyby odpis od podatku wyniósł 2 proc.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »