| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wszystkie mnożniki wzrosną o połowę

Wszystkie mnożniki wzrosną o połowę

Wzrosną mnożniki służące do ustalania wynagrodzeń celników. Nie oznacza to jednak automatycznego wzrostu uposażeń funkcjonariuszy.


ZMIANA PRAWA

Potwierdziły się nasze informacje, że nowy szef służby celnej opracowuje projekty rozporządzeń dotyczących wynagrodzeń celników. Projekt takiego rozporządzenia został już opublikowany na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Zmiana rozporządzenia ministra finansów z 21 kwietnia 2000 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego w służbie celnej, wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatków do uposażenia zasadniczego (Dz.U. nr 36, poz. 408 z późn. zm.) ma na celu podwyższenie górnej granicy mnożników kwoty bazowej o 50 proc.

Jak tłumaczy w uzasadnieniu projektu resort finansów, wynika to z faktu, że obecnie obowiązujące mnożniki kwoty bazowej były ustalone na podstawie poprzedniej wersji rozporządzenia, w którym uposażenie funkcjonariuszy celnych było ustalane kwotowo i nie zostało zmienione pomimo wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2001 roku. Resort podkreśla ponadto, że podwyższenie mnożników kwoty bazowej pozwoli na realizację zapowiedzianych w 2008 roku podwyżek uposażeń funkcjonariuszy celnych o 500 zł na etat.

Przypomnijmy, że do takich podwyżek zobowiązał się rząd podczas rozmów ze strajkującymi na granicy wschodniej celnikami. Ci ostatni domagali się podwyżki o 1,5 tys. zł.

Po zarzutach skarbowców, że to z pieniędzy dla nich mają być finansowane podwyżki dla celników, ministerstwo uspokaja, że ustalenie wyższego mnożnika kwoty bazowej funkcjonariuszowi celnemu może nastąpić w ramach przyznanych w budżecie państwa środków na uposażenia funkcjonariuszy celnych.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK