| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jest gotowy projekt ustawy modernizacyjnej

Jest gotowy projekt ustawy modernizacyjnej

Projekt ustawy modernizacyjnej, który ma naprawić sytuację w Służbie Celnej, jest gotowy. Zawiera przepisy dotyczące wynagrodzeń, stanowisk i awansów dla celników.


NOWOŚĆ

Z informacji, do jakich dotarła Gazeta Prawna, wynika, że Ministerstwo Finansów w pełni akceptuje założenia ustawy modernizującej służbę celną. Projekt jest na etapie konsultacji wewnątrzresortowych.

Jacek Kapica, szef służby, podkreśla, że obecne działania konsultacyjne wewnątrz MF zostały podjęte po to, aby projekt ustawy mógł być w dalszej kolejności skierowany do konsultacji międzyresortowych. Przepisy ustawy będą realizowane od 1 stycznia 2009 r.

Kierunki proponowanych zmian będą dotyczyć m.in. tworzenia rezerwy kadrowej, a tym samym stabilizowania kadry w służbie. Zdaniem Jacka Kapicy byłby to system powiązany z opisem stanowisk, oceną okresową, a także nowym systemem szkoleń i egzaminów. Zamiarem ministra jest także, aby system nadawania stopni służbowych był zbliżony do uregulowań obowiązujących w innych służbach mundurowych. Łączy się to nierozerwalnie ze wzrostem wynagrodzeń, również odnoszonym do innych formacji mundurowych.

Minister Kapica komentując kwestię planowanego wzrostu płac pokreślił, że po konsultacjach ze związkami zawodowymi zaplanowanymi na koniec lutego wypracowany zostanie wspólny dla całego kraju zbiór zasad ich przyznawania, w tym także algorytm umożliwiający wypłaty zwiększonych wynagrodzeń. Beneficjantami wzrostu wynagrodzeń będą także pracownicy cywilni oraz pracownicy obsługi.

Przypomnimy, że podczas protestu funkcjonariuszy celnych i blokad granic minister finansów Jacek Rostowski zapewnił, że prace nad ustawą modernizacyjną zakończą się do końca kwietnia, tak aby gotowy projekt rząd mógł rozpatrzyć na pierwszym posiedzeniu majowym.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »